گروه بورس سهام و فلزات
 
کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت مس در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - روند نزولی قیمت مس که این روزها تغییرات آن بيشتر مربوط به ریزش معاملات در بورس فلزات لندن است، روز گذشته را با روند منفی قیمت‌ها در بازار داخلی به پایان برد.
به گزارش ماین نیوز، البته این شرایط بر معاملات بورس کالا نیز حاکم بود؛ چرا که روز یکشنبه عرضه‌های مس در تالار صنعتی با روند نزولی همراه شد و کاهش بیش از 400 تومانی را در هر کیلو نسبت به معامله قبلی تجربه کرد.

درست است که کاهش نرخ مس بیشتر با روند بازارهای جهانی در حال تغییر است، اما کاهش میانگین قيمت هفتگی ارز نیز تاثیر زیادی بر روند منفی این معاملات داشته است.

از طرفی حجم عرضه‌ها و میزان تقاضای محصولات مسی در این تالار معاملاتی نسبت به هفته گذشته به خصوص برای کاتد شرکت صنایع ملی مس بسیار کاهش یافته بود، به‌طوری که به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه دلیل این افت تقاضا را انتظار برای کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌دانند.

به گفته این فعال آگاه حتی شنیده‌شده در بازار غیررسمی این محصولات به دلیل نیاز مالی برخی فروشندگان، مفتول 22 هزار تومانی را با نرخ 21 هزار تومان در هر کیلو نیز مبادله کرده‌اند. به همین دلیل حجم بالای مفتول مس موجب شده تا معامله‌گران شرایط آسان خرید از بازار آزاد را به شرایط پیچیده بورس کالا ترجیح دهند.

به این ترتیب روز یکشنبه 5 بهمن‌ماه، بورس کالای ایران شاهد معامله بیش از 363 هزار و 120 تن انواع کالا بود که در این میان چهار هزار تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 3500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به 30 هزار تن انواع مس کم عیار، 100 تن سولفور مولیبدن و 18 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان نیز در این تالار معاملاتی به فروش رسید.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 19 هزار و 131 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش 486 تومانی را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 4 هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا 360 تن ثبت شد.

همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 19 هزار و 872 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین معامله، افت 488 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 3 هزار و 500 تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار 680 تن از این محصول بوده‌اند.

مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 19 هزار و 980 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته، کاهش 488 تومانی در هر کیلو را تجربه کرد. کل عرضه برای این محصول 270 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد. از سوی دیگر این فلز سرخ هم اکنون در بازار آزاد با قیمت 21 هزار و 500 تومان در هر کیلو به فروش می‌رسد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۳
کد مطلب: 20239
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد