گروه معادن ساير حوزه ها
 
شناسایی چهار عنصر فلزی آلیاژها در کشور ممکن شد
گروه معادن >ساير حوزه ها - محققان دانشگاه صنعتی شریف دستگاهی برای شناسایی چهار عنصر آلیاژهای فلزی موردنیاز در صنایع آلومینیوم و مس عرضه کردند و امیدوارند در آینده بتوانند از آن برای شناسایی شش عنصر دیگر فلزی استفاده کنند.
به گزارش ماين نيوز، ابوذر حیدرزاده از پژوهشگران این پروژه تحقیقاتی با بیان اینکه این دستگاه با نام کوانتومتر TOTAL SCAN برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، گفت: برای اینکه تشخیص دهیم یک آلیاژ فلزی از چه عناصری تشکیل شده است از دستگاهی به نام کوانتومتر استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون این دستگاه از خارج خریداری شده است، اظهار داشت: نیاز صنایع متالورژی و فولاد کشور به این سیستم و نبود نمونه داخلی، ما را بر آن داشت تا با حمایت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و جمع آوری اطلاعات بسیاری از نمونه های خارجی و نقاط قوت و ضعف آنها ،دستگاه مزبور را با بهره گیری از توان متخصصان بومی طراحی کرده و مطابق با استاندارد های روز دنیا تولید کنیم.

حیدرزاده گفت: هم اکنون با کمک محققان دانشگاه صنعتی شریف در مجموعه آزمایشگاه کاربردی طیف سنجی بر روی بهینه‌سازی کارکردی و افزایش عملکرد این دستگاه در حال کار هستیم.

وی، منبع تغذیه‌ "های‌ولتاژ" ، سیستم طیف سنجی و نرم‌افزار بسیار پیشرفته دستگاه را از قسمت‌های اصلی آن ذکر کرد و ادامه داد: بخش نرم افزاری علاوه بر امکان کنترل دستگاه به صورت آنلاین، وظیفه تعیین برنامه آنالیز به منظور تحلیل پایه‌های فلزی متفاوت و انجام آنالیزهای نهایی را فراهم می‌کند.

حیدرزاده به بیان عملکرد دستگاه کوانتومتر اشاره کرد و یادآور شد: با استفاده از منبع تغذیه High voltage پلاسمای ولتاژ بالا با طبقات فرکانسی پیچیده بر سطح یک نمونه فلزی آماده سازی شده و باعث می‌شود عناصر تشکیل دهنده فلز و ناخالصی‌ها در میان نوک آند و کاتد پلاسمای گرم تبخیر شده و از خود نور ساطع کند.این محقق اضافه کرد: طیف نوری که در این فرآیند به دست می‌آید توسط یک دستگاه طیف سنج نوری دریافت و پس از پردازش‌های لازم آنالیزهای کمی و کیفی از آن استخراج می‌شود.


این محقق اضافه کرد: این سیستم علاوه بر دارا بودن منبع تولید پلاسما (Spark ) بسیار قوی و پایدار، همچنین مجهز بودن Spark Stand به تکنیک Triple Purging در تزریق گاز آرگون برای کاهش مصرف آن یک سیستم کنترل و مانیتورینگ دمای دتکتور را برای آن در نظر گرفته که منجر به تصحیح بسیاری از خطاهای ناشی از افزایش و کاهش دما در دستگاه می‌شود.


وی همچنین به تلاش سازندگان دستگاه برای افزایش دقت آن در محدوده طول موجی مورد استفاده اشاره کرد و افزود : در سیستم مزبور تلاش شده است که با استفاده از آشکارسازهای CCD با رزولوشن‌های بالا و تکنیک‌های بسیار های‌تک اندازه گیری طیف UV مشکلات آشکار سازهای قدیمی برای اندازه گیری این طیف مرتفع شده و اندازه گیری عناصر کربن، فسفر و گوگرد با استفاده از این تکنیک‌ها برای آنالیز نمونه های آهنی میسر شد.

وی همچنین اظهار کرد : دستگاه اسپکترومتر بر اساس نرم افزار طراحی شده توانایی خواهد داشت در پایه های متفاوت فلزی از قبیل آهن، آلومینیوم، مس و نیکل اقدام به آنالیز عناصر موجود در آلیاژ مورد نظر کرده و گرافهای کالیبراسیون دقیقی مبتنی بر نمونه های استاندارد به دست دهد.

حیدرزاده با تاکید بر این که کار بر روی دقت اندازه‌گیری و افزایش محدوده دستگاه در فاز بهینه سازی است، اظهار امیدواری کرد در آینده بتوانیم عناصر سایر پایه‌هایی نظیر کبالت، منیزیم، تیتانیوم، قلع، سرب و روی را نیز شناسایی کنیم.

وی درباره کاربرد این دستگاه در صنعت نیز توضیح داد:دستگاه کوانتومتر رومیزیTotal Scan را می‌توان جهت کارخانجاتی همچون صنایع آلومینیوم، مس ، سرب ، دایکست و یا صنایع ریخته گری آهنی و غیر آهنی مورد استفاده قرار داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۹
کد مطلب: 19517
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا