گروه صنایع معدنی فولاد
 
قراضه فروشاني که ميليونر مي‌شوند
گروه صنایع معدنی >فولاد - خريد و فروش قراضه آهن شغلي خاص و عجيب نيست. بارها صداي بلندگوي ماشين هايي که مي گويند «آبگرمکن، يخچال و... خريداريم» را شنيده ايم.اين افراد اولين حلقه از زنجيره خريد و فروش قراضه آهن هستند. پس از آن آهن آلات خريداري شده تفکيک و درجه بندي مي شوند و از آنجا به بعد حلقه دوم زنجيره وارد کار مي شود.
به گزارش ماین نیوز، قراضه هاي خريداري شده از افراد دوره گرد درانبارهاي بزرگ جمع و براي فروش به حلقه سوم آماده مي شوند. دراين مرحله لاشه هاي يخچال ها و آبگرمکن هايي که به قيمت ارزان از در منازل خريداري مي شوند براي استفاده در کارخانه ها پرس مي شوند.

حميد باشماد فردي كه با ليسانس مهندسي برق و فوق ليسانس مديريت سومين يا آخرين حلقه از اين کسب و کار است که پس از خريد قراضه آهن هاي موجود در انبار آنها را به کارخانه هاي مرتبط مثل توليد شمش آهن اين محصول را مي فروشد.

بامشاد ۴ سال پيش به پيشنهاد رئيس يک کارخانه براي خريد قراضه آهن با سرمايه اي ۴ ميليوني وارد اين کار شد. اما کاهش خريد و فروش و نبود رقابت در فضاي بازار در چند ماه اخير باعث شده قيمت ها سير نزولي پيدا کنند تا جايي که برخي افراد در اين مدت با ضررهاي ميليوني مواجه شده اند.

نگاهي دور به اين کسب و کار فضايي خشن و پر سر و صدا را در ذهن مي سازد اما بامشاد با اين نظر مخالف بوده و مي گويد: با وجود انبارهايي مملوء از آهن قراضه ديگر توانايي فيزيکي و وجود سرو صدا در اين کار معنا ندارد.البته در مراحل همچون خرد و پرس کردن آهن ها اين تفکر کاملا درست است اما زماني که به عنوان حلقه سوم اين زنجيره باشيد قراضه آهن مورد نياز خود را در محيط آرام معامله کرد و سپس دستور بار زدن کاميون ها را صادر مي کنيد.

شايد سختي کار در اين ميان نصيب کارگران جز در اين کسب و کار باشد که در عين زحمت زياد سودي آنچناني نصيبشان نمي شود.البته بدقولي برخي کارخانه ها در زمان تسويه حساب موضوعي است که سختي هاي اين کار را چند برابر مي کند.بامشاد مي گويد:در گذشته گاهي ميان زمان تحويل تا تسويه تقريبا ۱۰ روز طول مي کشد اما متاسفانه در چند ماه اخير اين زمان ۱۰ روزه به يک ماه رسيده است.

از اين حرف ها که بگذريم موضوع جالب سودي است که از خريد و فروش آهن قراضه نصيب افراد مي شود. هرچند وضعيت بازار در حال حاضر خراب است اما به گفته بامشاد ميزان درآمد از اين کار آنقدر هست که بتوان يک زندگي آسان و راحت داشته باشد.

تقريبا در هر کيلو قراضه آهن ۱۰ تا ۳۰ ريال بسته به نوع درجه بندي(۱، ۲ يا ۳) براي فروشنده سود مي ماند.فروش قراضه آهن به جا مانده از يخچال و آبگرمکن به عنوان قراضه آهن درجه يک پول خوبي وارد جيب فروشندگان مي کند.

بامشاد با چنين قيمتي در بهترين موقعيت بازار بين ۵ تا ۱۰ ميليون درآمد داشته است اما در بدترين حالت به دليل پرداخت نشدن هزينه خريد ۱۲ تن قراضه آهن با ضرري ۱۰ ميليوني مواجه شده است.

اينکه چه زماني وضعيت بازار براي سودهاي ميليوني مناسب است سوالي است که جواب آن براي کسي که مي خواهد وارد اين کار شود جذاب است.بهمن و اسفند جزو بهترين ماه هايي است که به دليل درخواست خريد براي سال جديد مي توان به عنوان يک خريدار و فروشنده قراضه آهن سود خوبي کرد. البته نکته جالب اين است که تب بساز و بفروش در کشور به دليل استفاده از آهن آلات در ساختمان جديد تاثير چنداني بر اين بازار ندارد.

اگر پس از خواندن اين گزارش تصميم به فعاليت در اين بازار گرفته ايد بايد با جيبي پر از پول سراغ خريد و فروش قراضه آهن برويد.

حميد بامشاد پس از کسب تجربه در اين شغل مي گويد: اگرکسي مي خواهد اين کار را از جايي مناسب آغاز کند بايد سرمايه اي ۲ ميلياردي و براي خريد و فروش متوسط بايد سرمايه اي ۲۰۰ ميليوني در دست داشته باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۴۶
کد مطلب: 1943
 
۱ نظر
 


hamid
با سلام احترام
محصولات در ایران به عنوان: اکسید زدا به تولید رسیده است . اکسید زدا این است که اکسیژن محلول و سولفورین مذاب را برداشته و مانع اکسیداسیون مجدد فولاد مذاب، گنجاندن غیر فلزات، همچنین حفاظت مقاوم به آتش، صرفه جویی در هزینه، بهبود کیفیت فولاد می شود اگر شما نیاز به محصول ما در آینده نزدیک دارید ، لطفا دریغ نکنید با ما تماس بگیرید. ما همیشه آماده خدمت به شما هستیم.
با احترام شرکت پالایش کود
09130805451 (3412)
۱۳۹۵-۰۸-۱۷ ۱۰:۳۱:۴۹