گروه بورس سهام و فلزات
 
ریزش ۵۰۰ تومانی قیمت مس در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - همانطور که براساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رفت، قیمت مس در معاملات روز یکشنبه بورس کالای ایران با کاهش بیش از 500 تومانی نسبت به آخرین معامله در هفته گذشته مواجه شد.
به گزارش ماین نیوز، این در شرایطی است که این فلز سرخ در بازارهای جهانی افت بیشتری تجربه کرد، در حالی که قیمت هفتگی این محصول از ابتدای هفته با نرخ 6 هزار و 216 دلار آغاز شد و در پایان هفته با قیمت 6 هزار و 151 دلار به پایان رسید که حکایت از کاهش 65 دلاری طی این مدت دارد. به گفته فعالان بازار تا زمانی که چین به صادرات خود آن هم با مالیات پایین ادامه دهد ریزش قیمت این فلز سرخ نیز ادامه خواهد داشت.

البته ثبات نرخ ارز و تخفیف 3 درصدی ملی مس نیز به این ریزش نرخ دامن زده است ولی این تاثیر به اندازه بازارهای جهانی نبوده بنابراین برآیند قیمت بورس فلزات لندن در بازارهای داخلی طی هفته اخیر را می‌توان دلیلی برای افزایش قیمت پایه در بورس کالا به شمار آورد.

از طرفی نیز با توجه به افزایش نسبی موجودی انبارها در بیش از 3 ماه گذشته در کنار کاهش آن در روزهای اخیر و همچنین روند نزولی و نسبی قیمت نفت، به نظر می‌رسد بازار مس در جهان طی هفته‌های آتی به این روند نزولی ادامه دهد.

به این ترتیب بر‌اساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه فلزات پایه انتظار می‌رود قیمت مس در بازار داخلی پا به پای بازارهای جهانی کاهش بیشتری را تجربه کنند که اگر این اتفاق ادامه پیدا کند و قیمت مس داخلی به کف برسد امکان تغییر فرمول قیمتی این محصول وجود دارد.

به این ترتیب روز گذشته بورس کالای ایران در مجموع شاهد عرضه 118 هزار تن انواع کالا در بازار فیزیکی بود، که در این میان 2500 تن مس کاتد شرکت ملی صنایع مس ایران با قیمت پایه 211 هزار و 713 ریال راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 1500 تن مس مفتول را با قیمت پایه 219 هزار و 235 ریال در این روز عرضه کرد.

از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت ملی صنایع مس ایران می‌توان به 30 هزار تن انواع مس کم عیار، 100 تن سولفور مولیبدن و 18 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، 270 تن مس مفتول شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان عرضه را با قیمت پایه 219 هزار و 785 ریال در این تالار معاملاتی تجربه کرد.

از سوی دیگر این فلز در بازار آزاد قیمت مشخصی ندارد و هم اکنون بین 23 هزار و 200 تا 23 هزار و 400 تومان به فروش می‌رسد، این در شرایطی است که هفته گذشته قیمت‌های بازار حوالی 23 هزار و 500 تومان معامله می‌شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۶
کد مطلب: 19358
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد