گروه بورس سهام و فلزات
 
نگاهی به مس در سال ۲۰۱۵
گروه بورس سهام و فلزات - در سال 2014، مس در بین سایر فلزات اساسی بدترین عملکرد را داشته که به همین روند در سال 2015 نیز ادامه داده است. در اواخر دسامبر 2014، بهای مس به کمترین قیمت خود طی 4 سال گذشته رسید.
به گزارش ماین نیوز، قیمت مس تحویل سه ماهه مس با 0.2 درصد کاهش به 6136 دلار در هر تن در بورس شانگهای رسید.

همچنین مس تحویل آتی نیز با 1.8 درصد کاهش به قیمت 6145 دلار در تن داد‌و‌ستد شد که این کمترین قیمت مس از سال 2010 تا کنون بوده است. قیمت مس در سال 2014، 14 درصد کاهش و از ابتدای سال 2015، معادل 2.6 درصد کاهش داشته است.

تحلیلگران بازگشت روند قیمت مس را از کانال نزولی در کوتاه مدت بعید می‌دانند.

از بیستم ماه مه تاکنون موجودی مس در بورس لندن به بالاترین میزان خود رسید.

گزارش‌های منتشر شده از آمریکا، که نشان از وضعیت مطلوب اقتصادی این کشور دارد سبب تقویت شاخص دلار شده و از سویی کاهش قیمت نفت، باعث سوق دادن قیمت فلزات اساسی رو به پایین است.

در زیر نگاهی به وضعیت تولید و تقاضای مس در جهان و کشورهای تولید‌کننده و مصرف‌کننده آن داریم:
پیش‌بینی‌ها حاکی است که تولیدات مس در سال 2015 با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

در گزارشی که مرکز مطالعات بین‌المللی مس منتشر کرد تولید مس در مقایسه با سال گذشته افزایشی اعلام شد. در این گزارش آمده است پروژه‌های معادن جدید به بهره‌برداری رسیده و عرضه افزایش خواهد یافت. در سال 2014 نیز تولید این فلز سرخ رنگ در جهان در مقایسه با سال2013 رشد 3 درصدی داشت و از 18 میلیون و 101 هزار تن به 18 میلیون و 600 هزار تن رسید که برای سال 2015 نیز برآوردها حاکی از رشد 7 درصدی و رسیدن به تولید 20میلیون و 503 هزار تن خواهد بود.

در سال 2014 تولید مس پالایش شده حدود 5 درصد رشد داشته و به 22 میلیون و 100 هزار تن رسید که برای سال جاری نیز رشد 4 درصدی و رسیدن به 23 میلیون و 100 هزار تن پیش‌بینی شده است.
همچنین در سال 2015، انتظار می‌رود تقاضا در چین نیز رشد 5 درصدی و برای مس پالایش شده رشد 3.5 درصدی وجود خواهد داشت که مازاد تنی عرضه مس را شاهد هستیم.

نگاهی به اقتصاد جهان در هفته گذشته

در منطقه پولی اروپا، پافشاری آلمان برای اخراج یونان از اتحادیه اروپا افزایش یافته اما تا انتخابات 5 بهمن ماه یونان این امر ممکن نیست. سرنوشت یونان در اتحادیه اروپا وابسته به نتیجه انتخابات 5 بهمن ماه است. اما با حذف یونان از اتحادیه اروپا احتمال تقویت یورو و رشد ارزش یورو در مقابل دلار خواهیم بود.

در روز دوشنبه گذشته گزارش آلمان از شاخص مصرف‌کننده نامطلوب بود و این در شرایطی روی داد که شاخص بیکاری اسپانیا بسیار مطلوب و از پیش‌بینی‌ها بهتر عمل کرده است همچنین در روز سه‌شنبه گذشته نیز شاخص مدیران خرید اسپانیا بسیار مطلوب بود در حالی که پیش‌بینی‌ها انتظار 52.9 واحد را داشت، این شاخص به 54.3 واحد رسید.

همچنین در این روز گزارش‌های منتشر شده از سوی آمریکا وضعیت مطلوبی را نشان نمی‌داد به‌طوری‌که شاخص خدمات نهایی مدیران خرید 53.8 واحد پیش‌بینی شد که به 53.8 واحد رسید. همچنین شاخص خرید مدیران کارخانجات آمریکا از پیش‌بینی که 58.2 واحد بوده کمتر و به 56.2 واحد رسید.

در روز چهارشنبه نیز سرمایه‌گذاری نفت آمریکا که به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود نشان از کاهش خرید نفت طی هفته داشته است. اعلام نرخ بیکاری آمریکا که به دفتر بیمه مراجعه و به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود نا‌مساعدتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.

در روزهای پایانی هفته اخبار مثبت اقتصادی از آمریکا منتشر شد. شاخص اشتغال بخش غیر‌کشاورزی که شاخص مهم اقتصادی آمریکا است بالاتر از پیش‌بینی بود و همچنین نرخ بیکاری آمریکا به کمترین میزان خود طی سال‌های گذشته رسید که رشد اقتصادی آمریکا را نشان می‌دهد.* نکیسا غلامی
تحلیلگر کارگزاری نواندیشان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۰
کد مطلب: 19356
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد