گروه بورس سهام و فلزات
 
رشد نرخ ارز سرعت‌گیر کاهش قیمت فلزات پایه
گروه بورس سهام و فلزات - از آنجا که طی هفته گذشته قیمت فلزات پایه در بازار آزاد داخلی گنگ و نامشخص بود فعالان بازار تصمیم گرفتند خریدهای خود را به هفته‌های آتی موکول کنند؛ چرا که نوسان قیمتی فلزات در بورس لندن و بی‌اطلاعی از آینده بازار مانع از معاملات این فعالان شده بود، اما از آنجا که نرخ ارز افزایش محدودی را تجربه کرده فعالان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که به زودی به مرز 3 هزار و 600 تومان هم خواهد رسید به این ترتیب بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده با توجه به یکسری عوامل تاثیرگذار در بازار با رشد قیمت‌ها مواجه خواهیم بود.
به گزارش ماین نیوز، از طرفی فعالان بازار معتقدند روند نزولی بازار طی چند هفته اخیر، به دلیل کاهش بیش از حد قیمت نفت بوده است، اما این احتمال وجود دارد که هیجانات ناشی از نرخ ارز بتواند مسیر بازار این محصولات را تغییر دهد به این ترتیب باید منتظر ماند و دید پارامترهای مهم و تاثیرگذار بازار را چگونه هدایت می‌کنند. این در شرایطی است که به گفته برخی از کارشناسان، مهم‌ترین عواملی که می‌تواند تاثیر مهمی بر بازار فلزات بگذارد تثبیت وضعیت ارزی است که مهم‌ترین نقش را در نوسانات بازار فلزات پایه دارد. اگر به معاملات یک هفته قبل بازار فلزات پایه بنگریم خواهیم دید که افت و خیز نرخ ارز تاثیر زیادی نسبت به قیمت‌های جهانی بر سیر نزولی این محصولات داشته است.

البته بورس جهانی لندن نیز بعد از نرخ ارز مهم‌ترین نقش را در بازار داخلی فلزات پایه ایفا می‌کند، به گونه‌ای که با نوسان‌های اخیر خود بر قیمت‌های داخلی بی‌تاثیر نبوده، هر چند همچون دلار نتوانسته طی روزهای قبل سکان هدایت قیمت‌ها را به دست بگیرد.

البته ناگفته نماند مادامی که نرخ ارز در نوسان است این اتفاق خواهد افتاد، زیرا زمانی که ارز در ثبات است تاثیر قیمت جهانی بر فلزات رنگی داخلی نسبت به ارز بیشتر است.

به این ترتیب روند معاملات فلزات پایه طی یک هفته قبل نوسانی بود، به‌طوری که معاملات از ابتدای هفته نسبت به آخرین قیمت‌ها در هفته قبل با افت آغاز شد و تا انتهای هفته با همین روند ادامه یافت، البته این در شرایطی است که در روز سه‌شنبه قیمت فلزات پایه در بورس لندن به‌طور غیرمنتظره‌ای با افزایش مواجه شد، اما به سبب موقتی بودن این صعود تغییر قیمتی را در بازار داخلی شاهد نبودیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۴۳
کد مطلب: 19303
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد