گروه بورس سهام و فلزات
 
تکرار روزهای بی‌رونق بازار فولاد
گروه بورس سهام و فلزات - در آخرین روز معاملاتی بازار فولاد در هفته جاری، قیمت انواع آهن‌آلات متاثر از رکودی که مدت‌ها است بر بازار سایه افکنده با روندی کاهشی دنبال شد. چهارشنبه در حالی که برخی نوردکاران بخش خصوصی میلگردهای تولیدی را بدون نوسان نرخ در بازار غیررسمی عرضه کردند، اما دیگر واحدهای تولیدی در دامنه 5 تا حداکثر 15 تومان قیمت میلگرد را نسبت به روز سه‌شنبه تنزل دادند. البته همین روند نزولی در مورد تیرهای ذوبی در شاخه‌های سبک و سنگین هم مشاهده شد و این محصول در شاخه‌های 14 به بالا تا سقف 0.5 درصد در بازار تهران کاهش قیمت یافت.
 
به گزارش ماین نیوز، روز گذشته در بورس کالا هم فولاد آلیاژی ایران سلف سبد میلگرد گرید A3 در سایزهای 16 تا 25 را با قیمت 1590 تومان در حجم 150 تن عرضه کرد که مورد استقبال خریداران قرار نگرفت و به فروش نرفت. ذوب آهن اصفهان هم با سبد میلگرد و نبشی و ناودانی با قیمت 1680 تومان در حجم 10 هزار و 490 تن در مبادلات این روز تالار صنعتی و معدنی حضور یافت که محصول ارائه شده در همین حجم خریداری شد. در این روز مجتمع سنگ آهن سنگان هم 100 هزار تن سنگ‌آهن دانه‌بندی صادراتی را در قالب معامله نقدی به تابلو معاملات آورد که تقاضای قابل ملاحظه در حجم 600 هزار تن برای این محصول روی تابلو معاملات درج شد.

با عرضه‌های فولادی که در این روز به تابلو معاملات آمد در مجموع این هفته حدود 213 هزار تن انواع فولاد عرضه و حجم معامله این محصولات 181 هزار و 360 تن ثبت شد. تنها عرضه‌کننده‌های فولادی این هفته نیز فولاد خوزستان (عرضه تختال و شمش بلوم)، فولاد مبارکه (ثبت معاملات خارج از بورس انواع ورق در سیستم مچینگ)، فولاد آلیاژی ایران (عرضه میلگرد) و ذوب‌آهن اصفهان (عرضه سبد مخلوطی از میلگرد، نبشی و ناودانی) بودند. در حال حاضر تقاضا برای خرید مقاطع به شدت پایین آمده و نیاز به تامین نقدینگی لازم تنها راهی را که پیش‌روی تولید‌کننده و عرضه‌کننده‌های فولاد باقی گذاشته تنزل قیمت‌های فروش به رغم بالا بودن هزینه‌های تولید است. در این شرایط اغلب دست‌اندرکاران و فعالان بازار نیز در شرایطی که امید چندانی به بهبود جریان مبادلات تا پایان سال ندارند، پیش‌بینی می‌کنند روند کاهنده قیمت محصولات فولادی به خصوص میلگرد در روزها و هفته‌های آینده کماکان تداوم خواهد داشت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۰۷
کد مطلب: 19156
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد