گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
برنا خبر داد:
کشف ذخایر غنی لیتیوم در دریاچه نمک قم
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به ناکافی بودن بودجه‌های اختصاص یافته به بخش اکتشاف در کشور گفت: با وجود کشف ذخایر عظیمی از انواع مواد معدنی در نقاط مختلف کشور هنوز کاری برای بهره‌برداری از آنها انجام نشده است.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، بهروز برنا در نشست شورای هم‌اندیشی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن با بیان اینکه سالانه به حداقل یک میلیون متر مربع اکتشاف نیاز داریم، افزود: بزرگترین ذخیره سولفات سدیم کشور به میزان ۱۴۴ میلیون تن در دریاچه نمک قم کشف شده است که دارای ذخایری از منیزیم، پتاس و ترنا نیز است اما متاسفانه تاکنون کاری برای بهره‌برداری آن انجام نشده است.

وی افزود: ۶۰ پلایا در کشور داریم که در حاشیه‌های آنها ترنا وجود دارد اما متاسفانه بودجه مناسبی برای بهره‌برداری از ذخایر غنی معدنی نداریم.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه در دریاچه نمک اخیرا توانستیم در ۴۰ تا ۵۰ نمونه گرفته شده لیتیوم بالای ۲۰۰ گرم در هر تن را بدست آوریم، عنوان کرد: در دنیا لیتیوم ۴۰ گرم در هر تن اقتصادی است و این نشان می‌دهد که کشور در زمینه ماده نادر لیتیوم نیز مزیت‌های اقتصادی زیادی دارد.

او با بیان اینکه از ۷۶۰۰ معدن موجود در کشور ۲۴ درصد آنها غیرفعال هستند، اضافه کرد: تنها ۷ درصد از کل ذخایر معدنی کشور فلزی هستند اما بیشترین رویکرد موجود نسبت به این ذخایر است. ما خاک‌های نادر را کشف کردیم که برای آنها گواهی کشف نیز گرفته‌ایم. اما کاری برای بهره‌برداری و توسعه آنها انجام نشده است.

برنا افزود: حتی چینی‌ها را آوردیم تا از دانش فنی آنها برای بهره‌برداری از خاک‌های نادر استفاده کنیم که به نتیجه‌ای نرسید. از سوی دیگر ذخایر پتاس را کشف کردیم و برای آن گواهی کشف نیز گرفتیم. پتاس تیپ هرمز از میناب تا گسل قطر-کازرون دارای ۲۰۰ گنبد پیدا و پنهان است که حداقل ۱۰ درصد پتاس دارد. برای بهره‌برداری از این ذخایر به افراد بزرگ نیاز داریم و با افراد کوچک انجام این کار ممکن نیست.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود:‌ ذخایری از طلا که در قم کشف کردیم طبق برآوردهای ما ۳ تن ذخیره داشت اما گرجستانی‌ها به ایران آمدند و میزان ذخیره را ۳۰ تن اعلام کرده و آن‌را نیز پسندیدند. تاکنون هیچ‌کس به ما نگفته ذخیره‌ای که کشف کردیم بی‌خود است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۴۵
کد مطلب: 1868