گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
رئیس سازمان زمین‌شناسی خبر داد:
ارائه گزارش بخش معدن به مقام معظم رهبری توسط دولت
گروه اكتشاف و زمين شناسي - رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خبر داد: دولت یازدهم در حال تهیه گزارشی درباره آخرین وضعیت بخش معدن جهت ارائه خدمت مقام معظم رهبری است.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، محمدتقی کره‌ای در نشست شورای هم‌اندیشی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معادن با اشاره به پیگیری مقام معظم رهبری درباره وضعیت بخش معدن در کشور گفت: مقام معظم رهبری درباره وضعیت بخش معدن گزارشی خواستند که دولت در حال تهیه این گزارش است که پس از نهایی شدن آن خدمت ایشان ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اخیرا موضوع ارائه گزارش بخش معدن خدمت مقام معظم رهبری را مطرح کرد، گفت: یادم هست رئیس دولت دهم در ۳،۴ ماه آخر دولتش از اینکه تازه به اهمیت بخش معدن و مزیت‌های این بخش پی برده بود افسوس می‌خورد. در همین حال دولت یازدهم اعتقاد راسخ به اهمیت توسعه بخش معدن در کشور دارد و از شعار دادن صرف در زمینه اهمیت این بخش خودداری می‌کند.

کره‌ای با تاکید بر ضرورت رفع موانع موجود بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش معدن گفت: متاسفانه بخش خصوصی کشور نیز در زمینه بدست آوردن برخی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور قوی عمل نکرده است. به عنوان مثال بولیوی حق بهره‌برداری ۲۵ ساله از ذخایر لیتیوم این کشور را بنا به روابط حسنه‌ای که با ایران داشت به کشورمان واگذار کرد. این کشور ۵۰ درصد ذخایر لیتیوم جهان را دارد. این در حالی است که وزیر امور خارجه به بولیوی سفر کرد و امتیازات بسیاری به این کشور داد تا بتواند حق بهره‌برداری از ذخایر لیتیوم این کشور را بدست آورد اما متاسفانه بخش خصوصی بدون در نظر گرفتن منافع این پروژه تنها این سوال را مطرح کرد که آیا بهره‌برداری از ذخیره لیتیوم بولیوی اقتصادی است یا خیر؟!

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اینکه رشد بخش معدن در چند سال اخیر بسیار زیاد بوده و می‌توان با تشکیل کنسرسیوم‌هایی توسعه این بخش را در پروژه بزرگ تقویب کرد، افزود: دولت یازدهم به حضور بخش خصوصی اعتقاد راسخ دارد و خانه معدن نیز می‌تواند متولی اصلی بحث جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور و یا حتی سرمایه‌گذاری شرکت‌های داخلی در خارج باشد و این مجموعه در این زمینه تصمیم‌گیری کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز دستور داده که خانه معدن پیگیر این موضوع باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب: 1866