گروه معادن مس
 
با افتتاح فاز 2 تغلیظ؛
ظرفیت کنسانتره سونگون دو برابر می‌شود
گروه معادن >مس - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: فاز دو تغلیظ سونگون به زودی افتتاح می‌شود که با افتتاح این پروژه ظرفیت تولید کنسانتره سونگون دوبرابر خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، الله‌وردی دهقانی افزود: افتتاح این طرح به افزایش تولید و ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه کمک می‌کند و همچنین با افزایش درآمدهای این مجموعه، گردش مالی استان را افزایش می‌دهد.

وی با اشاره به حساسیت‌های زیست‌محیطی منطقه سونگون، اظهار کرد: بنا به ملاحظات زیست‌محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست منطقه، قرار است تولید کاتد در مجتمع مس سونگون با استفاده از روش هیدرومتالورژی تولید شود که روش پاکی به شمار می‌رود و از آلودگی‌های زیست‌محیطی جلوگیری می‌کند.

نماینده مردم ورزقان و اهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو روش هیدرومتالورژی و پیرومتالورژی برای تولید کاتد مس وجود دارد، تصریح کرد: روش هیدرومتالورژی روشی مدرن است که از آلودگی‌های زیست‌محیطی جلوگیری می‌کند و در در عین حال هدف تولید کاتد در مجتمع مس سونگون را با روشی پاک محقق می‌کند از اینرو تصمیم بر آن است که در مجتمع مس سونگون به جای روش پیرومتالورژی از روش هیدرومتالورژی استفاده شود.

وی با بیان اینکه در روش پیرومتالورژی ملزم به احداث کارخانه اسید هستیم، افزود: اسید تولید شده در این روش معادل مصرف یک سال کل کشور است که حمل و مصرف آن بر معضلات مجموعه می‌افزاید این در حالی است که روش هیدرومتالورژی در تمام دنیا به عنوان روشی پاک و بدون آلودگی شناخته می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه هدف اصلی تولید کاتد در مجتمع سونگون است، اظهار کرد: تلاش ما بر این است که کاتد در این مجموعه تولید شود تا از سرمایه‌های استان محافظت شود حال چه بهتر که این هدف با روشی پاک‌تر محقق شود و آلودگی‌های زیست‌محیطی به حداقل برسد.

وی با اشاره به جایگاه معادن در آبادانی و توسعه مناطق محروم تصریح کرد: با رونق معادن که عموما در مناطق محروم و دورافتاده واقع شده‌اند، آبادانی ایجاد می‌شود. علاوه‌بر این با احداث کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی نه تنها از هدررفت منابع و سرمایه‌های ملی جلوگیری به عمل می‌آید بلکه برای جوانان اشتغال ایجاد می‌شود.

دهقانی افزود: ایجاد اشتغال و رونق کسب و کار در مناطق محروم، درآمدهای اینگونه مناطق را افزایش می‌دهد که این امر گام مهمی در محرومیت‌زدایی به شمار می‌رود.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 18404
 
مرجع : مس پرس