گروه صنایع معدنی سیمان
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
برگزاری نمایشگاه سیمان به هر قیمتی!
گافهای عجیب یک نمایشگاه
گروه صنایع معدنی >سیمان - ششمین نمایشگاه بین‌المللی سیمان، بتن، تکنولوژی های ساخت و ماشین آلات وابسته امروز با اشکالات و نقایص فراوان افتتاح شد. نمایشگاهی که به هیچ وجه در شان یکی از بزرگترین صنایع مادر کشور نیست.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، از چند روز پیش برگزاری ششمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی های ساخت و ماشین آلات وابسته از طریق برخی اخبار به صورت پراکنده اطلاع رسانی شد. صبح جمعه – ۶ دی ماه ۱۳۹۲ – نیز طبق اعلام قبلی قرار بود مراسم افتتاحیه نمایشگاه برگزار شود. اما اشکالات و نقایص برگزاری نمایشگاه از همین جا شروع شد.

در دو برگه فکسی که برای رسانه ها ارسال شده بود، در یکی زمان برگزاری مراسم افتتاحیه نمایشگاه ساعت ۱۰ صبح (از طرف مجری برگزاری نمایشگاه) و در دیگری ساعت ۱۱ صبح (از طرف شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی) اعلام شد! این در حالی است که معمولا برای برگزاری نمایشگاههایی در این سطح از حدود یک سال هماهنگی و برنامه ریزی می شود و این اشتباه حکایت از نبود برنامه ریزی لازم از سوی مجریان این نمایشگاه دارد.

از سوی دیگر در فکس ارسالی برای رسانه ها از سوی مجری برگزاری نمایشگاه اعلام شده بود که نخستین همایش ملی تولیدکنندگان سیمان ایران نیز در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود. اما اصلا به زمان برگزاری این همایش اشاره ای نشده است. اتفاقی که برخی نمایندگان رسانه ها را به اشتباه انداخت و باعث شد تا آنها فکر کنند این همایش در روز افتتاحیه برگزار می شود. در حالی که قرار است این همایش روز شنبه – ۷ دی ماه ۱۳۹۲ – برگزار شود.

خبرنگار ماین نیوز نیز به دلیل همین اشتباه در اطلاع رسانی مجریان برگزاری نمایشگاه صبح جمعه خود را به محل مراسم افتتاحیه رساند. البته همین اشتباه باعث شد تا گاف های به مراتب عجیب تری در ششمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی های ساخت و ماشین آلات کشف شوند.

پیشنهاد پایگاه خبری و تحلیلی معادن و صنایع معدنی ایران این است که اولا عنوان بین المللی از نمایشگاه امسال برداشته شود چرا که حتی در صورت حضور ۸ کشور خارجی هم نمی توان چنین عنوانی را به نمایشگاه نسبت داد، چرا که اصولا حضور این تعداد شرکت در نمایشگاه تخصصی صنعتی که توانسته به دهها بازار بین المللی صادرات داشته باشد افتخار چندانی نیست.

از سوی دیگر پیشنهاد می شود مجریان چنین نمایشگاههایی اصرار نکنند که چنین نمایشگاههایی با کیفیت پایین برگزار شوند. در واقع برگزاری نمایشگاههای با این سطح پایین وحی منزل نیست. بهتر است حتی اگر شده این نمایشگاهها دو یا چند سال یکبار اما با کیفیت بالا برگزار شوند.

خبرنگار ماین نیوز به صورت فهرست وار گافها و اشکالات ششمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی های ساخت و ماشین آلات وابسته را در زیر آورده است:

۱- نمایشگاه تنها در یک سالن و آن هم سالن ۳۸ برپا شده است. در جلوی در ورودی سالن استندی وجود دارد که در آن اسامی ۸۰ شرکت موجود در سالن ذکر شده است. این در حالی است که در فکس ارسالی برای رسانه ها از سوی مجری نمایشگاه اعلام شده بود که ۲۲۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه شرکت کرده اند.

۲- در استند مربوط به اسامی ۸۰ شرکت حاضر در سالن ۳۸ حداقل اسم ۱۰ شرکت و یا غرفه به صورت تکراری درج شده است که معلوم نیست این اتفاق از روی حواس پرتی مجریان نمایشگاه رخ داده یا اقدامی عمدی به منظور بالا نشان دادن تعداد غرفه داران بوده است!

۳- خبرنگار ماین نیوز حدود یک ساعت قبل از مراسم افتتاحیه بازدیدی از غرفه ها داشت و مشاهده کرد که بسیاری از غرفه ها خالی بوده و حتی یک نفر هم در آنها حضور ندارد. ضمن اینکه برخی غرفه های دیگر نیز تازه در آخرین لحظات مراسم افتتاحیه یاد آماده سازی غرفه شان افتاده بودند!

۴- در فکس ارسالی برای رسانه ها از سوی مجری نمایشگاه اعلام شده بود که از ۸ کشور خارجی در نمایشگاه امسال حضور دارند این در حالی است که به سختی می شد شرکت خارجی را در بین غرفه ها پیدا کرد. البته یکی از معدود غرفه های خارجی نیز در جریان مصاحبه مسئول غرفه با خبرنگار واحد مرکزی خبر کشف شد!

۵- از نکات جالب توجه دیگر در نمایشگاه امسال سیمان و بتن می توان به عدم حضور بسیاری از کارخانه های سیمان در نمایشگاه اشاره کرد. بزرگترین شرکت سیمانی حاضر در نمایشگاه امسال شرکت سیمان تامین بوده که خود شامل ۲۲ کارخانه می شود. سیمان هرمزگان به همراه یکی دو کارخانه دیگر نیز از دیگر واحدهای سیمانی حاضر در نمایشگاه هستند. اما خبری از دیگر کارخانه های سیمانی در نمایشگاه امسال نیست. این در حالی است که فقط ۶۸ کارخانه سیمان در سراسر کشور عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هستند که با این حساب در بهترین حالت تنها ۳۰ کارخانه یعنی کمتر از ۵۰ درصد از کارخانه ها در نمایشگاه امسال غرفه دارند.

۶- در فکس ارسالی برای رسانه ها از سوی مجری نمایشگاه اعلام شده بود که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت و برخی از نمایشگاه مجلس حضور خواهند داشت که عملا چنین اتفاقی نیفتاد و تنها معاون شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران و دبیر انجمن سیمان در مراسم افتتاحیه حضور داشتند.

۷- حضور یک غرفه فروش سی دی (از جمله سی دی بازی فیفا!) در نمایشگاه امسال سیمان و بتن نیز از دیگر گافهای برگزارکننده نمایشگاه بوده است. البته حضور این غرفه حداقل دقایقی باعث می شود تا احتمالا کودکان همراه بازدیدکنندگان کمی از فضای کسل کننده نمایشگاه درآیند!

۸- آماده نبودن بسیاری از غرفه ها تا دقایقی قبل از برگزاری نمایشگاه نیز بار دیگر نشان داد که هنوز صنعت نمایشگاهی در ایران صنعتی حرفه ای نیست و تنها به ابزاری برای پول درآوردن برخی از شرکتها تبدیل شده است.

۹- ستاد خبری نمایشگاه اعلام کرده که بازدیدکنندگان می توانند از طریق ارسال یک پیامک از اینترنت رایگان استفاده کنند. اما بعد از ارسال پیامک مدت زمان زمان زیادی طول می کشد که شرکت مربوطه ID و Password موردنیاز برای ورود به اینترنت را به موبایل شما ارسال کند. زمانی که شما دیگر احتمالا از نمایشگاه خارج شده اید!

مشخص نیست که چه تعداد از این گافها و نقایص تا فردا شنبه – ۷ دی ماه ۱۳۹۲ – که دومین روز برگزاری ششمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی های ساخت و ماشین آلات وابسته خواهد بود برطرف می شوند، اما آنچه واضح است این است که نمایشگاه امسال به هیچ وجه در شان کشوری که هم اکنون چهارمین تولیدکننده بزرگ سیمان در دنیا و یکی از بزرگترین صادرکنندگان سیمان دنیا است، نیست. شاید بتوان این طور که گفت که مجریان برگزاری خواسته اند که نمایشگاه امسال را به هر قیمتی شده برگزار کنند، حتی با غرفه های خالی بسیار و تکرار اسامی شرکتها در استند ورودی نمایشگاه!
تاریخ انتشار : جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۴۹
کد مطلب: 1791