گروه صنایع معدنی سیمان
 
دبیر انجمن سیمان خبر داد:
صادرات ۱۲.۶ میلیون تن سیمان و کلینکر در ۸ ماهه امسال
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هدفگذاری صادرات این صنعت را در سال جاری 16 میلوین تن اعلام کرد و گفت: ‌در هشت ماهه امسال صادرات سیمان و کلینکر از کشور با رشد 34 درصدی نسبت به مشابه در سال قبل به 12.6 میلیون تن رسید.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، عبدالرضا شیخان در مراسم افتتاح ششمین بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی‌های ساخت و ماشین‌آلات مربوطه با اشاره به این که در هشت ماهه امسال تولید سیمان در کشور با افزایش چهار درصدی به ۵۰ میلیون تن رسید، گفت:‌ از این میزان تولید ۴۰ درصد به مصرف داخلی رسید و مابقی نیز از کشور صادر شد.

وی با اشاره به این‌که سیمان و کلینکر ایران در سال جاری به بازارهای عراق، افغانستان، آسیای میانه‌، آفریقا و کشورهای حوزه حاشیه خلیج فارس صادر شده است، گفت: برای سال آینده افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌های سیمان را در دستور کار داریم و یکی دو کارخانه نیز به مدار تولید می‌آید که با این حساب پنج تا شش میلیون تن به ظرفیت تولید سیمان کشور اضافه می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان این‌که براساس تفاهم‌نامه امضا شده بین انجمن سیمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابتدای سال جاری مدیریت بازار و صادرات به عهده این انجمن واگذار شد، افزود: بر این اساس تلاش می‌کنیم کارخانه‌های نزدیک به مرز بیشتر به امر صادرات مشغول شوند چرا که هزینه حمل آن‌ها برای صادرات به کشورهای منطقه بسیار پایین در می‌آید و از سوی دیگر سایر کارخانه‌ها نیز وظیفه تامین نیاز بازار داخلی را به عهده بگیرند.

شیخان گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد از صادرات سیمان و کلینکر کشور توسط ۱۰ کارخانه انجام می‌شود که این نشان می‌دهد کارخانه‌های نزدیک به مرز مزیت بیشتری برای صادرات دارند.

وی با بیان این‌که ایران در حال حاضر از نظر میزان تولید سیمان رتبه چهارم را در جهان دارد، گفت: البته اگر بتوانیم با تمام ظرفیت ۷۵ میلیون تنی تولید سیمان کنیم ایران به رتبه سوم تولید سیمان نیز دست پیدا می‌کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: در حال حاضر برنامه‌ها و پیشنهاداتی را به دولت در زمینه افزایش مصرف سیمان در کشور ارائه داده‌ایم که در صورت اجرایی شدن آن‌ها تقاضای داخلی سیمان به میزان چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته شیخان در هشت ماهه امسال تولید و صادرات سیمان کشور به ترتیب ۴ و ۳۴ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : جمعه ۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۲۴
کد مطلب: 1789