گروه معادن ساير حوزه ها
 
میرشکار:
بیش از ۱۰ درصد ذخایر آنتیموان جهان در سیستان و بلوچستان است
گروه معادن >ساير حوزه ها - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این استان با دارا بودن 250 هزار تن مواد معدنی از نوع آنتیموان بیش از 10 درصد ذخایر جهان را در اختیار دارد.
به گزارش ماین نیوز، نادر میرشکار بیان داشت: میزان ذخایر ماده معدنی آنتیموان در جهان به مقدار ۲ میلیون تن برآورد شده که از این میزان ۲۵۰ هزار تن در منطقه سفیدابه در استان سیستان و بلوچستان نهفته است.

وی افزود: به منظور بهره بردای از این ذخایر نسبت به ایجاد واحد آنتیموان در شمال شرقی استان در فاصله ۲۷۰ کیلومتری زاهدان و در نزدیکی روستای حیدرآباد اقدام شده است.

وی بیان داشت: در حال حاضر استخراج در این معدن به صورت تراشه های روباز انجام پذیرفته و توانایی تولید ماهانه ۱۰۰ تن آنتیموان با عیار بالا را دارد.

وی افزود: در مرحله اکتشاف اولیه مقدار ۷ هزار تن کانسنگ پر عیار با خلوص ۲۶ تا ۳۲ درصد کشف شده و در حال حاضر نیز عملیات اکتشافی در دست اقدام است.

میرشکار ادامه داد: اکسید های آنتیموان به عنوان رنگینه سفید و ترکیلب های دیگر آن به عنوان رنگینه های سیاه، زرد پرتقالی و قرمز کاربرد داشته و جزو فلزات استراتژیک محسوب می شود.

وی نیاز مصرف صنایع دفاعی و همچنین غیر دفاعی را به میزان یک هزار تن در سال در جهان عنوان کرد و افزود: اکتشاف از ذخایر آنتیموان سیستان و بلوچستان به برجستگی و نقش این استان در عرصه ملی کمک می کند.

وی اظهار داشت: اولویت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان فرآوری مواد معدنی است و تلاش داریم مجتمع های بزرگ صنایع معدنی را با هدف برون رفت استان از مقوله کمتر توسعه یافتگی ایجاد کنیم.

میرشکار اذعان داشت: مواد معدنی بسیاری از جمله الوویوم، آنتیموان، آهک و مارن، آهن و پوزلان، تالک، تراورتن چینی، خاک صنعتی، زئولیت، سنگ لاشه، سیلیس، شیل و ماسه سنگ، طلا و عناصر وابسته، کائولن، کرومیت، گچ خاکی، گرانیت، گل سفید، لوماشل، مرمر، مرمریت، مس و عناصر وابسته در سیستان و بلوچستان شناسایی شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: 17644
 
مرجع : خبرگزاری مهر