گروه معادن مس
 
با پیش بینی پروسه زمانی یک ماهه انجام می شود
فرآیندهای لازم انتقال امور مس سونگون به آذربایجان شرقی
گروه معادن >مس - نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از طی فرآیندهای لازم انتقال و تمرکز امور مربوط به مس سونگون در آذربایجان شرقی ممکن می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، الهوردی دهقانی  از بورس به عنوان یکی از این مراحل یاد کرد و اظهار کرد: باتوجه به اینکه شرکت ملی مس در بورس حضور دارد منفک شدن مس سونگون از این مجموعه منوط به ارزش گذاری و ارزیابی دارایی های آن است تا امکان جدا شدن سونگون به عنوان یکی از شرکت های اقماری شرکت ملی مس فراهم شود.

وی دارایی های و پروانه های فعالیت هر کدام از زیر مجموعه های شرکت ملی مس را یکی دیگر از موارد دارای مراحل برای جداسازی عنوان کرد و اظهار کرد: به نظر می رسد یک یا 2 ماه زمان برای طی این مراحل لازم باشد و بعد از این مدت شاهد انتقال امور مربوط به مس سونگون به استان و خود مجموعه سونگون خواهیم بود.

این گزارش حاکی است، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اخیرا درباره محقق شدن برنامه انتقال امور مربوط به مس سونگون به استان گفته بود: آذر ماه تمام امور مربوط به مس سونگون از جمله صورت های مالی به خود آذربایجان شرقی واگذار می شود.

حسین نجاتی افزوده بود: با توجه به حضور شرکت ملی مس که مس سونگون نیز زیر مجموعه آن است باید ارزش گذاری و تفکیک مجموعه ها مراحل خاصی را طی کند که پیش بینی می شود تا آذر ماه شاهد اتمام این مراحل و محقق شدن واگذاری به خود استان باشیم.

وی تاکید کرد: در صورت محقق شدن این امر تمام امور مالی مس سونگون از طریق بانک های آذربایجان شرقی انجام خواهد شد.

نجاتی در پاسخ به اینکه آیا منابع و نقدینگی های قبلی حاصل از انجام مراودات اقتصادی سونگون نیز به استان منتقل خواهد شد، اظهار کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تمام عواید حاصل از فروش تولیدات مس سونگون در استان متمرکز خواهد شد.

عضو هیئت مدیره مس سونگون اضافه کرد: مقرر شده اعتبار پروژه ها و طرح های توسعه ای مس سونگون از محل سود حاصل از فروش استخراجات این مجموعه تامین شود.

براساس گزارش خبرنگار ما اخیرا حرف و حدیث های زیادی در مورد تعطیلی مس سونگون و زیانده بودن آن به گوش می رسید تا جایی که این موضوع در نشست مدیران شرکت ملی مس با نمایندگان آذربایجان شرقی مطرح و اعتراض آنها را به دنبال داشت.

البته موضوع زیان ده و نداشتن توجیه اقتصادی مس سونگون در حالی مطرح می شود که شرکتی با عنوان شرکت مس آذربایجان به منظور تمرکز فعالیت های، به خصوص امور مالی مس سونگون در آذربایجان شرقی اوایل امسال تاسیس شد و مقرر شد تا تیرماه سال جاری تمام فعالیت های یاد شده به استان منتقل شود.

به نظر می رسد دست هایی پشت پرده، بعد از گذشت نزدیک به 30 سال هنوز نمی خواهند فواید حاصل از فعالیت های این مجتمع عظیم معدنی عاید استان و شهرستان های منطقه شود مطمئنا این نقل و انتقال تحول و توسعه های سازنده ای را از همه جهات به خصوص از حیث اقتصادی برای منطقه به دنبال خواهد داشت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: 17535
 
مرجع : فارس