گروه بورس سهام و فلزات
 
دورنمای ضعیف مس در بازارهای داخلی و جهانی
افزایش قیمت ۲۵۰ تومانی فلز سرخ در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - انتظار برای افزایش قیمت‌ فلزات رنگی و نوسان این محصولات در بلند‌مدت چندان دور از ذهن نیست. به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه از آنجا که دلار بر اساس برنامه پنجم توسعه در لوایح بودجه قیمت قطعی ندارد و بر اساس نرخ مدیریت شناور محاسبه خواهد شد بر همین مبنا قیمت‌ها در هر شرایطی تحت‌تاثیر قرار خواهند گرفت.
 
به گزارش ماين نيوز، افزایش قیمت مس نیز طی روز گذشته در شرایطی رخ داد که به‌صورت کلی نرخ این محصول در بازارهای جهانی تغییر زیادی نداشت. بنابراین برآیند قیمت ارز در بازارهای داخلی در هفته اخیر را می‌توان دلیلی برای افزایش قیمت پایه در بورس کالا به شمار آورد. همان‌گونه که در گذشته به آن اشاره ‌شده هفته پیش با یک التهاب ارزی در بازار رو به رو بودیم، تا جایی که قیمت دلار از 3 هزار و 250 تومان تا 3 هزار و 500 تومان نوسان کرد. البته این شرایط به سرعت تعدیل شد، ولی برآیند صعودی آن میهمان بازار باقی ماند. از طرفی هم با توجه به افزایش 50 تومانی قیمت دلار روز‌یکشنبه در بازار داخلی در کنار پیشنهاد قیمت 2‌هزار و 850 تومانی ارز در لایحه بودجه سال 94 تقدیمی دولت یازدهم به مجلس که نشان‌دهنده افزایش 200تومانی قیمت پایه ارزی کشور به نسبت سال گذشته آن است، شايد قیمت بالاتری از این واحد پولی را شاهد باشیم. با توجه به افزایش نسبی موجودی انبارها در بیش از 3 ماه گذشته در کنار کاهش آن در روزهای اخیر و همچنین روند نزولی و نسبی قیمت نفت، به نظر می‌رسد بازار مس در جهان با روند نزولی آرام فعلی ادامه حرکت داده اما احتمال رسیدن به قیمت‌های 6 هزار و 600 دلار یا بیشتر از آن هم وجود دارد. خروجی این موارد یعنی انتظار افزایش قیمت مس در بازارهای جهانی طی هفته پیش‌رو در کنار ثبات نسبی قیمت دلار در هفته آينده می‌توان قیمت‌های پایه فعلی را ارقام مناسبی برای پیشنهاد در هفته آینده دانست.

به این ترتیب روز گذشته بورس کالای ایران در مجموع شاهد بیش از 120 هزار تن انواع کالا بود که در این میان 4 هزار تن مس کاتد شرکت ملی مس ایران راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 3 هزار و 500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه‌شده شرکت صنایع ملی مس ایران می‌توان به 33‌هزار تن انواع مس کم‌عیار، 150تن سولفور مولیبدن و 12 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این نیز 280 تن مس مفتول را شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان روی تابلوی معاملات برد.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت 21 هزار و 301 تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش 231 تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه برای این محصول 4 هزار تن بوده درحالی‌که میزان تقاضا 600 تن بوده است.

همچنین مفتول مس شرکت ملی مس نیز با قیمت 22 هزار و 26 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه، افزایش 259 تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول 3 هزار و 500 تن بوده است، درحالی‌که تقاضاکنندگان خواستار 520 تن از این محصول بوده‌اند.

مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه 22 هزار و 81 تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش 259 تومانی در هر کیلو مواجه شد. کل عرضه برای این محصول 100 تن بود که با میزان تقاضا برابری می‌کرد.

از طرفی مس در بازار آزاد نیز هم‌اکنون با قیمت 23 هزار تومان در هر کیلو معامله می‌شود که نسبت به روز شنبه افزایش 300 تومانی در هر کیلو داشته است. این در شرایطی است که سایه سنگین رکود طی روز گذشته بیشتر از روزهای قبل بر بازار فلزات پایه احساس شد که البته فروشندگان بازار فلزات پایه داخلی بعد از چند هفته همراهی با نوسان قیمت‌ها، با این وضعیت کنار آمده‌اند، اما معتقدند این روند با توجه به افت و خیزهایی که در راه است به پایان خواهد رسید. مگر اینکه با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده توسط کارشناسان حوزه فلزات با بالا رفتن نرخ رشد توليد در اقتصاد كشور تغييرات محسوسی مشاهده شود كه اين بستگی به تصميم‌گيری‌ها و سياست‌های اقتصادی دولت خواهد داشت. بنابراین روند کاهشی قیمت و تغييرات محسوس در بازار فلزات پايه تا انجام مجدد مذاکرات دور از انتظار نیست و امید به بهبود این بازار کالایی طی این مدت کاملا در ابهام است.

از سوی دیگر قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی نیز در حال نوسان است و در روزهای اخیر تحول بزرگی در دورنماي به وجود نيامده، چرا که تاثیر اخبار مثبت و منفی طی این مدت در این بازارها تقریبا یکسان بوده است. در باره افق رشد اقتصاد چین که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس تصفیه شده جهان است نگرانی‌هایی پدید آمده است و از سوی دیگر گزارش‌هایی که در روزهای اخیر از اقتصاد آمریکا منتشر شده نشان می‌دهد حرکت اقتصاد به سمت رونق ادامه یافته است.

با توجه به گزارش‌های منتشر شده دو برابر شدن سرانه تولید ناخالص داخلی چين تا سال 2020 مستلزم رشد 7 درصدی اقتصاد این کشور است و از آنجا که نرخ رشد فعلی نیز بالای 7‌درصد قرار دارد بنابراین دولت چین نیازی به اجرای سیاست‌های حمایتی برای بالا بردن نرخ رشد ندارد. این در حالی است که در یک دهه اخیر نرخ رشد اقتصاد این کشور بالای 10 درصد بوده است. عامل بعدی که از رشد قیمت مس جلوگیری می‌کند ذخیره بالای این فلز در بورس‌های بزرگ فلزی یعنی بورس شانگهای و بورس لندن است.

همچنین از طرفی نیز به تبع کاهش نرخ نفت شاهد بروز یک جو منفی و نزولی در بازارهای جهانی هستیم که قابل تعمیم دادن به اغلب بازارهای مهم کالایی در سطح جهان است که افزایش موجودی انبارهای فلزات و کاهش هزینه تولید را در بر داشته است. این شرایط که به اغلب فلزات پایه و مواد معدنی سرایت کرده است یک جو نزولی گسترده را از دورنمای قیمتی این قبیل کالاها به همراه داشته و به نظر می‌رسد تا نزدیکی تعطیلات سال نو میلادی که زمان تحریک تقاضای فیزیکی نیز خواهد بود، ادامه یابد. هم اکنون موجودی اغلب فلزات‌پایه در بازارهای جهانی رو به افزایش بوده که نشان می‌دهد حجم تولید از تقاضای موثر پیشی گرفته است. این شرایط در کنار پایین بودن رشد اقتصادی در کشورهای شرق آسیا با محوریت مناطق شرقی چین، هند و اندونزی نشان‌دهنده روزهای سخت بازار است. هم‌اکنون قیمت مس به نسبت مدت مشابه در ماه پیش 3.3 درصد کاهش‌ یافته که نشان می‌دهد این قیمت به نسبت مدت مشابه در سال پیش 49.8 درصد کاهش داشته است.

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۹
کد مطلب: 17504
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد