گروه معادن سرب و روی
 
توسعه اکتشاف، حلقه گمشده صنایع معدنی
گزارشی از واردات خاک مورد نیاز کارخانه‌های سرب و روی
گروه معادن >سرب و روی - براساس بررسی‌های به‌دست آمده ایران جزو ۱۰ کشور برتر جهان از لحاظ ذخایر سرب و روی بوده به طوری‌که به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند در این حوزه مطرح است.
به گزارش ماین نیوز، این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اخیرا برخی از اخبار از واردات خاک مورد نیاز کارخانه‌های سرب و روی کشور از کشورهای همسایه به خصوص ترکیه حکایت داشته تا از این طریق از تعطیلی کارخانه‌های موجود جلوگیری شود. موضوعی که حسن حسینقلی، رییس کمیته سرب و روی کشور نیز به آن اذعان داشته و معتقد است گسترش نیافتن اکتشافات معادن سرب و روی متناسب با کارخانه‌های ذوب باعث شده تا هم‌اکنون این صنایع با مشکل کمبود خاک مواجه و برای تامین نیاز خود به واردات متوسل شوند.

وی با عنوان اینکه برخی از کارخانه‌های ذوب به دلیل محدودیت تولید و کاهش عیار تنها معدن موجود در کشور یعنی معدن انگوران به واردات خاک از معادن سرب و روی موجود در شرق ترکیه و نزدیک دریاچه وان روی آورده‌اند، گفت: وقتی کارخانه‌ای احداث می‌شود سرمایه‌گذاری عظیمی در آن صورت می‌گیرد و این در حالیست که تعطیلی و کاهش تولیدات آن نه تنها بیکاری تعداد زیادی از کارگران را در پی خواهد داشت بلکه نابودی سرمایه‌گذاری را نیز منجر خواهد شد. بنابراین در چنین شرایطی طبیعی است که کارخانه‌ها برای تداوم فعالیت به واردات خاک نیز اقدام کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا واردات خاک از کشور ترکیه صرفه اقتصادی خواهد داشت افزود: مسلما واردات مواد اولیه آن هم زمانی‌که ذخایر عظیمی از یک ماده معدنی وجود دارد فاقد صرفه اقتصادی است اما در شرایط کنونی چاره‌ای جز تداوم فعالیت تا بهبود شرایط برای کارخانه‌ها وجود ندارد.

حسینقلی با اشاره به برگزاری جلسه‌های سیاست‌گذاری ستاد سرب و روی کشور گفت: در آن جلسه‌ها کارشناسان و فعالان حوزه معتقد بودند برای رشد و توسعه این صنعت باید اکتشافات معادن سرب و روی افزایش یابد.

وی با اشاره به بودجه اندک سازمان زمین شناسی کشور در زمینه اکتشافات معدنی گفت: کشور ما از لحاظ ذخایر سرب و روی در ردیف ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارد و این در حالی است که بودجه اندک سازمان زمین‌شناسی به عنوان متولی بخش اکتشاف اجازه انجام اکتشافات بیشتر را نمی‌دهد.

رییس کمیته سرب و روی کشور با اشاره به ظرفیت بیش از ۴۲۰ هزار تنی تولیدات سرب و روی کشور گفت: هم‌اکنون کارخانه‌های کشور با کمتر از نیمی از ظرفیت خود به تولید مشغول هستند به گونه‌ای‌که در سال گذشته در مجموع ۲۰۴ هزار تن سرب و روی در کشور تولید شده که بیش از ۸۰ هزار تن آن صادر شده است.

وی با اشاره به ارزبری بالای سرب و روی گفت: صادرات این محصول به علت قیمت بالای جهانی از صرفه بالایی برخوردار است، به گونه‌ای‌که ۲ درصد از ارز کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه به توسعه نیافتن معادن سرب و روی کشور هم راستا با کارخانه‌های ذوب اشاره کرد و گفت: بیشتر کارخانجات سرب و روی کشور در طول ۱۵ سال گذشته ایجاد شده‌اند، این در حالی است که با توسعه این صنایع معادن سرب و روی با وجود ذخایر بالای کشور در این حوزه گسترش نیافته و اکتشافات زیادی در این بخش صورت نگرفته است بنابراین طبیعی است که پس از چند سال با محدودیت ذخایر موجود در تنها معدن موجود یعنی انگوران مواجه شویم. حسینقلی در خصوص قیمت خاک مورد نیاز این صنایع گفت: قیمت هر تن خاک حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است ضمن آنکه باید توجه داشت قیمت‌ها متناسب با میزان عیار خاک متغییر است اما قیمت تقریبی حدود ۳۵ هزار تومان در هر عیار تن معامله می‌شود.

هزینه بالای حمل اجازه واردات نمی‌دهد

سید مسعود حسینی، کارشناس معدن در حوزه سرب و روی در خصوص صرفه اقتصادی واردات خاک از ترکیه و سایر کشورهای همسایه گفت: اینکه قرار باشد برای تولید سرب و روی خاک وارد کنیم به دلیل هزینه‌های بالای حمل‌ونقل به‌طور قطع به‌صرفه نیست.

وی افزود: باید توجه داشت که کشورهای محدودی از ذخایر سرب و روی برخوردارند که می‌توان به ترکیه و روسیه اشاره کرد. بنابراین واردات خاک از روسیه به دلیل بعد مسافتی که هیچ‌گونه توجیه اقتصادی نداشته اما واردات از ترکیه به صورت فرآوری می‌تواند با توجیه اقتصادی همراه باشد.

وی در این زمینه به خرید ۲ معدن سرب و روی در ترکیه از سوی شرکت توسعه روی اشاره کرد و گفت: در چند سال گذشته شرکت توسعه روی برای مصارف داخلی خود ۲ معدن در ترکیه خریداری کرده بود که تا سال گذشته اقدامی در آن صورت نگرفته بود که به نظر می‌رسد بخشی از واردات خاک ترکیه نیز مربوط به همین شرکت است.

این کارشناس معدن با عنوان این‌که واردات خاک تنها در صورتی می‌تواند با توجیه اقتصادی همراه باشد که معدن نیز متعلق به خود شرکت‌ها باشد در غیراین صورت هرگونه وارداتی فاقد توجیه اقتصادی است.

وی تصریح کرد: وقتی که خاک با عیار ۱۳۴ درصد هر تن ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد، برای خاکی با این قیمت نمی‌توان هزینه حمل‌ونقلی بیش از ۴۵ دلاری پرداخت کرد تا از چین وارد کشور شود.

وی گفت: من معتقدند به جای هرگونه اقدام و تصمیم این چنینی باید مسئولان به فکر افزایش اکتشافات در این حوزه باشند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۷
کد مطلب: 17370
 
۳ نظر
مرجع : روزنامه گسترش صمت
 


میثم اکبری
فروش معدن سرب
گلستان (3748)
۱۳۹۶-۰۹-۲۵ ۲۱:۴۰:۳۶
 
میثم اکبری
فروش معدن سرب
گلستان
9112519259 (3749)
۱۳۹۶-۰۹-۲۵ ۲۱:۴۲:۵۵
 
رامین انتظاری
با سلام

به عنوان کارشناس ارشد استخراج معادن و شخص مرتبط با بحث روی و صنایع روی مطالب مربوطه را دنبال میکنم

غلط املایی در کد مطلب: 17370 رو جهت اصلاح ارسال میکنم

(( وی تصریح کرد: وقتی که خاک با عیار ۱۳۴ درصد هر تن ۱۵۰ هزار تومان قیمت دارد، برای خاکی با این قیمت نمی‌توان هزینه حمل‌ونقلی بیش از ۴۵ دلاری پرداخت کرد تا از چین وارد کشور شود ))

عیار ۱۳۴ درصد ؟ (3763)
United States
۱۳۹۶-۱۰-۱۲ ۱۲:۵۱:۴۷