گروه صنایع معدنی فولاد
 
شفاف‌سازی قیمت، مزیت اصلی خرید قراضه از بورس کالا
گروه صنایع معدنی >فولاد - تامین مواد اولیه و مورد نیاز در صنایع مختلف ازجمله موارد مهمی است که باید مورد توجه تولیدکنندگان قرار گیرد. به عنوان مثال در صنعت فولادسازی آهن قراضه که به عنوان یکی از مواد اولیه در بخش ذوب مورد استفاده قرار می‌گیرد، هم‌اکنون به دلیل کمبود این محصول در کشور شاهد واردات آن از دیگر کشورها هستیم. اما نکته‌ای که در مورد واردات این محصول وجود دارد حضور واسطه‌ها باعث افزایش قیمت این محصولات شده است. از این‌رو می‌توان با استفاده از روش‌های جدید همچون انجام معاملات و خرید آن از طریق بورس با قیمت‌های واقعی نسبت به خرید قراضه اقدام کرد. که در این زمینه شاهد عضویت ایران در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی به عنوان آی. ای. یو هستیم. اما لازم به ذکر است که برخی از کارشناسان فولادی درصورتی خرید آهن قراضه از طریق بورس را مفید می‌دانند که زیرساخت‌های مورد نیاز همچون حمل‌ونقل و فرآوری آنها در کشور وجود داشته باشد.
به گزارش ماین نیوز، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص عضویت ایران در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی برای واردات قراضه می‌گوید: این اتحادیه متشکل از ۵ کشور ارمنستان، بلاروس، اوکراین، قزاقستان و قرقیزستان بوده و روسیه نیز به عنوان ناظر این اتحادیه انتخاب شده است. حال با توجه به اینکه ایران برای تولید فولاد به مواد اولیه‌ای همچون قراضه نیاز داشته و کشورهای عضو اتحادیه بیشترین میزان قراضه را در اختیار دارند، می‌توان با عضویت در این اتحادیه زمینه را برای تامین مواد اولیه برای تولید فولاد فراهم کرد. از سوی دیگر با توجه به اینکه تولید قراضه آثار مخرب و زیست‌محیطی را درپی دارد از این رو وارد کردن این محصول صرفه اقتصادی برای تولیدکنندگان فولاد در پی خواهد داشت.

ترکیه بیشترین مصرف قراضه را دارد

علی پناهی با بیان اینکه کشور ترکیه هم‌اکنون به عنوان یکی از عمده‌ترین مصرف‌کنندگان این محصول بوده و به نوعی بازار را قبضه کرده گفت: با توجه به نیاز ایران و نبود ارتباط بین ترکیه و ارمنستان می‌توان از این فرصت استفاده کرد و زمینه را برای وارد کردن این محصول از کشورهای سی. آی. اس فراهم کرد.

وی در ادامه گفت: در راستای گسترش انجام معاملات قراضه ایران و این اتحادیه به تفاهم رسیده و شرکت فولاد مبارکه تمایل خود را به عنوان یک داوطلب برای خرید آهن قراضه برای تولید فولاد از طریق بورس کالا اعلام کرده و در این زمینه هماهنگی‌های لازم برای شفاف‌سازی در موارد مختلف ازجمله قیمت تعیین شده انجام‌شده است.

پناهی به مزیت‌های وارد کردن قراضه از طریق بورس کالا اشاره کرد و افزود: درحال‌حاضر ایران محصولات مورد نیاز خود را در صنایع مختلف به روش آزاد و خارج از بورس انجام می‌دهد که این موضوع شفاف نبودن قیمت‌ها را در پی داشته و در برخی موارد کالاهای درخواستی با قیمت‌های بالاتر به تقاضاکنندگان فروخته می‌شود. از دیگر مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد پرداخت و نقل‌وانتقال پول مشکلاتی را درپی دارد.

وی معتقد است زمانی که واردات از طریق بورس انجام شود رقم پرداختی توسط خریدار همان رقم کشف شده در تالار بورس بوده و تفاوت قیمتی برای خریداران ایرانی و دیگر کشورها همچون خریداران هندی، اماراتی و... وجود نخواهد داشت. چراکه درحال‌حاضر به دلیل تحریم‌های اعمال شده زمینه را برای فعالیت واسطه‌ها به وجود آورده و موجب شده تا قیمت خرید کالا از دیگر کشورها بالاتر و گران‌تر از قیمت واقعی آن تمام شود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران خرید از طریق بورس کالا را به‌نوعی تسهیل‌کننده امور دانسته و معتقد است مواردی همچون تحویل کالا، حمل‌ونقل آن تعریف‌شده و مشکلی در این زمینه درپی نخواهد داشت.

شرایط ورود به اتحادیه بورسی

وی به شرایطی که برای ورود به اتحادیه بورسی کالا وجود دارد اشاره کرد و افزود: مسلما برای ورود به هر گروه و اتحادیه قوانین و الزاماتی وجود خواهد داشت که می‌توان به منشور تعریف شده اشاره کرد به این ترتیب که کشورهای عضو اتحادیه خواهان خرید کالا براساس نرخ‌های مشخص شده در بورس هستند. چراکه این کشورها نیز محصولات کشاورزی همچون زعفران و پسته و... را از راه‌های دیگر غیربورسی خریداری می‌کنند و همین امر باعث شده تا قیمت‌های غیرشفاف به‌دست شان برسد. حال با وارد شدن ازطریق بورس می‌توان زمینه را برای شفاف‌سازی فروش این کالاها فراهم کرد.

در واقع ایجاد ارتباط از این طریق بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه به نوعی به منافع مشترک دو طرف باز می‌شود چراکه کشورهای عضو اتحادیه دچار مشکلات و فشارهایی که از سوی کشورهای غربی بر آنها وجود دارد باعث متمایل شدن آنها به کشورهای شرقی برای انجام معاملات شده که می‌توان از آن به نوعی با نام منافع مشترک یاد کرد.

واردات مشروط قراضه

اما یکی از اعضای انجمن فولاد با خرید قراضه از طریق بورس موافق نبوده و مستلزم تامین شدن زیرساخت‌های مورد نیاز برای حمل‌ونقل و ایجاد واحدهای فرآوری برای این محصول به منظور استفاده در صنایع فولادسازی است. رضا شهرستانی معتقد است انجام معاملات خرید قراضه از طریق بورس به دلایل مختلفی که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به مشخص نبودن کیفیت کالا و تضمین برای آن اشاره کرد. چراکه در بورس تنها میزان کالا و قیمت آن مشخص می‌شود و در صورت پایین بودن کیفیت امکان مرجوع کردن آن وجود نخواهد داشت. رضا شهرستانی با بیان اینکه هر نوع آهن قراضه قابلیت استفاده در تولید فولاد را ندارد گفت: بسیاری از قراضه‌های تولید شده از موادی همچون ماشین‌های فرسوده، فلزات زنگ زده در ساختمان‌ها است و نوع مرغوب و قابل استفاده آن در فولادسازی را می‌توان از طریق کارخانه‌های خودروسازی و شرکت‌های بسته‌بندی فراهم کرد. وی با بیان اینکه آهن قراضه و آهن اسفنجی به عنوان مواد اولیه در تولید فولاد محسوب می‌شود گفت: درحال‌حاضر می‌توان با افزایش ظرفیت تولید آهن اسفنجی زمینه را برای کاهش آهن قراضه کاهش داد. چراکه درحال‌حاضر بین ۱۵ تا ۳۰ درصد از آهن قراضه در کوره‌های قوسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌توان با کاهش آن تا ۱۰ درصد به افزایش تولید این فلز کمک کرد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: 17369
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت