گروه معادن سنگ آهن
 
جلسه كنسرسيوم سنگ‌آهن زنجان با كنسانتره‌سازان+جزئيات
گروه معادن >سنگ آهن - روز چهارشنبه 28 آبان ماه اداره صنعت، معدن و تجارت استان زنجان میزبان آهنی‌های این استان بود. از یک سو اعضای کنسرسیوم در حال تشکیل سنگ آهن زنجان و از سوی دیگر کنسانتره‌سازان استان که با دعوت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گردهم آمده بودند تا چگونگی بهبود و تکمیل زنجیره ارزش افزوده در استان را به بحث و بررسی بگذارند.
 
به گزارش ماين نيوز،‌ در این جلسه ناصر فغفوري رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان با اشاره به پتانسیل استان در حوزه ذخایر معدنی و فعالیت معادن سنگ آهن در استان، بهره‌برداری از کارخانه‌های کنسانتره را فرصتی دانست که اگر به درستی از آن استفاده شود، می تواند سبب رونق توامان معدنکاری و فراوری سنگ آهن در زنجان شود.

وی با بیان اینکه نیاز واحدهای فراوری به سنگ آهن تولیدی معدنکاران باید مقدمات یک تفاهم تجاری و سازنده را میان اعضای کنسرسیوم آهن زنجان که معدنکاران سنگ آهن هستند و کنسانتره سازان فراهم بیاورد، دلیل تشکیل جلسه حاضر را نیز شنیدن دغدغه های طرفین و کمک به حصول چنین توافقی دانست.

در ادامه سجاد غرقی، عضو هيئت مديره انجمن توليدكنندگان و صادركنندگان سنگ آهن ايران گفت: استراتژي انجمن سنگ آهن ايران در شرايط بحراني كنوني تسهيل تشكيل كنسرسيوم هاي توليد و فروش است.

او با اشاره به حضور معدنداران بزرگ سنگ آهن استان از جمله بهره برداران معادن سنگ آهن سرخه دیزج، علم کندی، مروارید، گلستان و گلجیک، ذاکر، علي آباد و ... در این جلسه، بر همراهی معدن کاران با موضوع تکمیل زنجیره ارزش افزوده تاکید کرد و توزیع متوازن ارزش افزوده در زنجیره را از مهمترین ارکان حصول توافقی پایدار در بالادست و پایین دست زنجیره دانست.

در اين جلسه معدنكاران كنسرسيوم سنگ آهن زنجان با بررسي سناریوهای پیشروی معدنکاران و کنسانتره‌سازان برای همکاری مهمترین موضوع را توافق بر نحوه تعیین قیمت خريد سنگ آهن از معدنکاران دانستند.

این سناریوها را می توان در 3 شیوه کلی دسته بندی کرد:

1- قیمت گذاری سنگ آهن به روش محاسبه هزینه تولید؛ در این شیوه كشف هزینه تمام شده تولید هر معدن به دلایل عدیده‌ای دشوار است. دلایلی چون تفاوت های فنی و کیفی محصولات معادن مختلف، هزینه های عملیاتی مختلف در معادن و نیز هزینه های سربار که کشف هریک از این ردیف هزینه ها مسیر قیمت گذاری را پیچیده خواهد کرد.

2- در سناریوی دوم قیمت گذاری براساس شاخص های قیمت جهانی سنگ آهن صورت می گیرد اما این شیوه نیز به دلیل نوسانات شدید قیمت جهانی و نیز غیراقتصادی بودن تولید سنگ آهن با عیارهای پایین تر از متوسط سنگ آهن دانه بندی عملا در شرایط فعلی امکان ناپذیر است.

3- بر اساس شاخص همبستگی در زنجیره ارزش؛ در این شیوه سنگ آهن به عنوان ورودی زنجیره ارزش فراوری با توجه به سهم خود از هزینه های تمام شده فروش محصول، به نسبتی از قیمت محصول قابل فروش قیمت گذاری می شود. برای مثال در حوزه فروش کنسانتره و گندله در داخل کشور قیمت گذاری براساس نسبتی از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان صورت می گیرد و همین شیوه را می توان در مورد سنگ آهن ورودي كارخانه هاي كنسانتره نیز به کار گرفت.

پس از این صحبت ها که معدنکاران عضو کنسرسیوم بر گزینه سوم به عنوان گزینه عملی تاکید داشتند، نمايندگان سرمایه گذار و مالک چینی کارخانه کنسانتره قیطول نیز با تایید راه حل سوم، آمادگی خود را برای تعیین دقیق یک مکانیزم خرید بر همین اساس اعلام کرد و خواستار تشکیل جلسات با كنسرسيوم برای رسیدن به قیمت های مشخص شد.

در پایان این جلسه فغفوری سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان جمع بندی خود را از موارد مطروحه چنین بیان کرد:

١- قیمت گذاری براساس درصدی از قیمت شمش فولاد خوزستان انجام شود.
٢- معادن سنگ آهن منطقه در تامين خوراک کارخانه هاي کنسانتره با قيمت توافقي همراهي کنند.
٣- عقد قرارداد به صورت بلندمدت میان کارخانه کنسانتره قیطول و کنسرسیوم سنگ آهن زنجان (و نه به صورت پراكنده) صورت پذیرد.
٤- معادن با ارتقای توان تولیدی خود ظرفیت استخراج سنگ آهن در استان را افزایش دهند.

حال باید منتظر روزهای پیشرو و جلسات بعدی طرفین ماند و دید حال که دولت به درستی به ایفای نقش حاکمیتی و تسهیل فضای اقتصادی بسنده کرده است، توافق معدنکاران و کنسانتره سازان چگونه رقم خواهد خورد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب: 16788