گروه معادن فلزات گرانبها
 
با شدت گرفتن تحریم های غربی؛
بانک مرکزی روسیه خریدار طلای داخلی شد
گروه معادن >فلزات گرانبها - بانک مرکزی روسیه امسال میزان خرید طلا را برای جذب تولید داخل که به دلیل تحریم های غربی فروش آن برای شرکت های معدنی دشوار شده را افزایش داده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بیشتر طلای استخراج شده در روسیه به بانک های بازرگانی داخلی مانند اسبربانک یا وی تی بی فروخته می شود که به نوبه خود این فلز را به بانک مرکزی یا بانک های خارجی می فروشند.

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد بانک های خارجی امسال در واکنش به تحریم هایی که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد نقش روسیه در بحران اوکراین اجرا شده، خرید طلای روسی را متوقف کرده اند.

بنابراین بانک مرکزی روسیه چاره دیگری به جز خرید طلای تولید داخل نداشته و بیشتر طلایی که بانک های بازرگانی داشته اند را به منظور افزایش نقدینگی در کشور خریداری کرده است.

به گفته منابع آگاه، اگرچه تحریم ها خرید طلا را ممنوع نکرده اند، اما بانک های غربی در انجام کسب و کار با همتایان روسی خود احتیاط پیشه کرده اند.

طبق آمار شورای جهانی طلا، روسیه امسال خرید طلا را به میزان قابل توجهی افزایش داده و حدود 115 تن طلا به ذخایرش افزوده است، در حالیکه میزان خرید این بانک در کل سال گذشته 77.5 تن و در سال 2012 به میزان 75 تن بود.

بانک های مرکزی در دوران بحران مالی که پس از فروپاشی بانک برادران لمان ایجاد شد، برای متنوع کردن ذخایر ارزی خود 1800 تن طلا در مدت شش سال تا ژوئن سال 2014 به ذخایرشان افزودند.

بانک مرکزی روسیه یکی از فعال ترین خریداران بخش رسمی در یک دهه گذشته بود که میزان ذخایرش تقریبا از پایان سال 2004، تقریبا سه برابر شده و به 1149 تن رسیده است که ششمین ذخایر بزرگ در میان بانک های مرکزی جهان است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۶
کد مطلب: 16182
 
مرجع : ایسنا