گروه معادن مس
 
نماینده تبریز:
اعتبار طرح‌های توسعه مس‌سونگون در حال خاک خوردن است
گروه معادن >مس - نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: مس سونگون می‌تواند نقش کلیدی در توسعه اقتصادی و همه جانبه آذربایجان ایفا کند، اگر این کلید توسعه را در اختیار این استان قرار دهند.
 
به گزارش ماین نیوز، محمداسماعیل سعیدی اظهار کرد: برای این منظور باید مسئولیت، سرمایه اولیه و گردش‌های مالی این مجموعه معدنی از سوی شرکت ملی مس به خود آذربایجان‌شرقی انتقال داده شود.

وی با اشاره به اینکه اعتبار طرح‌های توسعه‌ای مس سونگون نظیر طرح پالایش و ذوب و فاز دوم تولید کنستانتره در حساب شرکت ملی مس در حال خاک خوردن است، افزود: اگر منابع یاد شده به این مجموعه واگذار شود نه تنها این مجموعه زیانده نخواهد بود بلکه تحولات اساسی را در منطقه به‌وجود خواهد آورد اما اگر سرمایه‌ها و دارایی‌های این شرکت به استان منتقل نشده و صرفا بر روی کاغذ انتقال آن به استان صورت گیرد شاهد افول روز به روز این مجموعه خواهیم بود.

سعیدی ضمن یادآوری تاسیس شرکت مس آذربایجان اضافه کرد: تاسیس این شرکت با اهداف یاد شده صورت گرفت اما هیچ کدام از وعده و وعیدهای مسئولان و در راس آن مسئولان شرکت ملی مس تا به امروز محقق نشده در حالی که براساس این وعده‌ها حداکثر تا تیر ماه امسال تمام مسائل مربوط به مس سونگون به خصوص گردش مالی این مجتمع معدنی به استان منتقل می‌شد.

این نماینده مجلس نهم از برگزاری جلسه‌ای با مسئولان شرکت ملی مس خبر داد و تصریح کرد: در این جلسه گزارش‌های کارشناسان شرکت ملی مس بر محور زیانده و عدم توجیه اقتصادی آن می‌چرخید که این امر مورد اعتراض نمایندگان استان قرار گرفت حتی مطرح شده که نمایندگان آذربایجان‌شرقی را برای اینکه بگویید مس سونگون را تعطیل کنیم اینجا جمع کرده‌اید.

وی تاکید کرد: آیا قبلا مطالعات بر روی این مجتمع معدنی صورت نگرفته بود که حالا و آن هم در زمانی که آذربایجان‌شرقی خواهان تمرکز فعالیت‌های این مجموعه در استان است زمزمه زیانده بودن آن شنیده می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
کد مطلب: 15988