گروه معادن سنگ و مصالح ساختمانی
 
مدیرکل اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت:
استان مرکزی رتبه سوم جهان را در تنوع سنگهای تزیینی دارد
گروه معادن >سنگ و مصالح ساختمانی - مدیرکل اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور گفت: استان مرکزی در حوزه ذخایر و تنوع سنگهای تزیینی قطب سنگ ایران و قطب سنگ تراورتن جهان بوده که در این راستا رتبه سوم جهان را کسب کرده است.
به گزارش ماين نيوز، اسدالله کشاورز در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه سنگ، معدن و صنایع وابسته در شهر نیمور محلات با اشاره به اینکه میزان استخراج سنگ تزیینی در سال گذشته 16.5 میلیون تن بوده است اظهار کرد: در حال حاضر 2 هزار معدن سنگ تزیینی در کشور وجود دارد که از این تعداد هزار و 400 معدن فعال است.

وی افزود: بازار سنگ در دنیا بازاری متنوع بوده به دلیل اینکه یک محصول بعد از مدتی که عرضه می شود کنار زده می شود و محصول دیگری جایگزین آن می شود که در این راستا در سال های گذشته عملکرد کشور در حوزه سنگ گرانیت بسیار مطلوب بوده و در تمام نمایشگاه های خارج از کشور حضوری فعال داشته است.

مدیرکل اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور تصریح کرد: در حال حاضر ذخایر سنگ های تزیینی کشور 2.4 میلیارد تن است که بخش عظیمی از آن در استان مرکزی قرار دارد، در بخش سنگ و معدن مشکلات بسیاری بوده که در وزارت خانه استراتژی هایی در راستای توسعه این صنعت و رفع مشکلات آن گرفته شده است.

کشاورز با اشاره به اینکه حجم بالای ضایعات سنگ و دغدغه های محیط زیستی از مهم ترین نگرانی های ما در حوزه سنگ است گفت: در راستای کاهش مشکلات زیست محیطی دوره های آموزشی پیش بینی شده که همیاران محیط زیست در مباحث زیست محیطی به معدن کاران کمک می کنند تا این مشکل نیز مرتفع شود.

وی افزود: 7درصد از کل مصارف کشور در حوزه سنگ و معدن پروانه دارند که اکتشافات ما تاکنون کامل نبوده و هنوز به عمق 50 متر نرسیده ایم اما در بسیاری از کشورها تا عمق 2 هزار متر نیز اکتشاف داشته اند که این تفاوت بسیار محسوسی است.

مدیرکل اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور تصریح کرد: تاکنون 5درصد از ظرفیت کشور در حوزه سنگ و معدن مورد استفاده قرار گرفته و بازرگانی کارشناسی شده در حوزه اقتصاد بسیار مهم و تاثیر گذار بوده و نیز باید روش های نوین بازاریابی از جمله تشکیل شرکت های تخصصی و مادر تخصصی و استانداردسازی این صنعت مورد توجه قرار گیرد.

کشاورز با اشاره به نوسازی ماشین آلات در حوزه استخراج و فرآوری گفت: این مهم نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم سنگ استخراج شده را به درستی به دنیا صادر کنیم وسرمایه گذار خارجی را جذب کنیم.

وی افزود: امسال بیش از 500 میلیون دلار ارز به واحدهای فرآوری عرضه شده که با استفاده از ظرفیت های صندوق توسعه ملی می توان بخش معدن را احیا کرد و در این بخش به موفقیت های زیادی دست یافت.

کشاورز با اشاره به اینکه در بخش سنگ باید به ازای هر تن سنگ 40 متر سنگ را فرآوری کنیم گفت: ایمنی در معدن را باید جدی گرفت تولید معادن سنگ در سال گذشته در مقایسه با سال 91 حدود 40 درصد کاهش داشته که نیازمند ارتباط و تعامل هرچه بیشتر مردم با دولت و بخش های خصوصی است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۲۲
کد مطلب: 14904