گروه صنایع معدنی سیمان
 
از کارخانه سیمان ایران در ونزوئلا چه خبر؟
گروه صنایع معدنی >سیمان - قرارداد طرح کارخانه سیمان ونزوئلا به ظرفیت یک میلیون تن در سال، حدود 10 سال پیش بین دولت ایران و ونزوئلا امضا شد و قرار بود تا فروردین دو سال پیش به بهره‌برداری برسد که سرانجام در شهریور امسال اولین تولید آزمایشی از این کارخانه انجام شد.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت ایرانی احداث صنعت در اسفند سال 1383 قرارداد 198 میلیون دلاری را با دولت ونزوئلا برای ساخت یک کارخانه سیمان در این کشور امضا کرد.

ظرفیت کارخانه سیمان ونزوئلا یک میلیون تن در سال (3300 تن در روز) است. میزان سرمایه گذاری برای احداث این کارخانه 273 میلیون یورو بوده که با سرمایه گذاری طرف ونزوئلایی و ارائه خدمات فنی مهندسی شرکت احداث صنعت اجرایی شده است.

آغاز عملیات اجرایی در 8 ماه اخیر


این طرح جزو یکی از پروژه های فعال شده ایمیدرو محسوب می شود که در مدت هشت ماه اخیر عملیات اجرایی آن آغاز شد. طبق گفته مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو، کارخانه یک میلیون تنی "سرواسول" در ونزوئلا که در قلب آمریکای لاتین است، به مراحل پایانی نزدیک شده و در آستانه افتتاح قرار دارد.

وی اظهار کرد: با تجاربی که در زمینه ساخت و اجرای پروژه های سیمان در داخل کشور کسب کرده، حضور در عرصه بین المللی را به عنوان فرصت جدیدی برای صدور خدمات فنی و مهندسی و کسب اعتبار ملی و منطقه ای مغتنم شمرده و توانمندی خود را در ونزوئلا به اثبات رساند و احداث کارخانه یک میلیون تنی سرواسول در ونزوئلا نمایش توانمندی متخصصان ایران در قلب آمریکای لاتین است.

ویژگی‌های برجسته کارختانه سیمان ونزوئلا در مقایسه با دیگر طرح‌های سیمان ایران

طرح سیمان سروآسول از نظر اقلیمی و آب و هوایی تا حدودی شرایط متفاوتی را در مقایسه با طرح‌های داخل کشور ایجاد کرد، که می‌توان گفت به دلیل نبود بسیاری از فولادهای آلیاژی و پروفیل در ونزوئلا، بخش عمده ای از تجهیزات و استراکچر در ایران ساخته و حمل شده است و طراحی سیستم تصفیه فاضلاب، مطابق استانداردهای کشور ونزوئلا اجرا شده و این طرح موجب کاهش پنج درصدی میزان مصرف انرژی فسیلی شده است.

به گفته هاشم پور، مدیر عامل شرکت احداث صنعت در این پروژه برای جلوگیری از آلودگی هوا و محیط زیست تلاش شده است به جای استفاده از الکتروفیلتر که در اکثر کارخانجات سیمان مرسوم است از غبارگیرهای کیسه ای و یا بگ هاوس (Bag house) استفاده شود.

میزان برابر ساخت داخل و خارج در طرح سیمان ونزوئلا

وی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای بزرگ در صنعت سیمان ایران افزایش میزان ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات است ،گفت: در بعضی از طرح های سیمان کشور مانند سیمان دشتستان، طراحی و ساخت تجهیزات و ماشین آلات ساخت داخل از 70 درصد فراتر رفت. اما در پروژه سیمان ونزوئلا به دلیل بعد مسافت و عدم توانمندی کافی سازندگان ونزوئلایی در ساخت این تجهیزات، میزان ساخت داخل و خارج تقریبا با یکدیگر مساوی هستند؛ به طوری که از مجموع حدود 8000 تن تجهیزات و ماشین آلات، 50 درصد آن از تامین کنندگان خارجی تجهیزات و ماشین آلات سیمان خریداری شد و 50 درصد دیگر آن در کارگاه های کشور ایران و ونزوئلا ساخته شده است.

پروژه سیمان سروآسول در منطقه روستایی ال پینتو به فاصله 40 کیلومتری شهر ماتورین توسط مهندسان و کارشناسان توانمند ایرانی و با همکاری نیروهای ونزوئلایی اجرا شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب: 14760
 
مرجع : ایسنا