گروه معادن فلزات گرانبها
 
تعدیل قیمت‌های آتی پس از دو روز افزایش
گروه معادن >فلزات گرانبها - روز گذشته قیمت معاملات آتی سکه طلا در بورس کالای ایران با اندکی کاهش مواجه بود و بخشی از افزایش قیمت دو روز ابتدای هفته را تعدیل کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، تا حدود ساعت 15:00 روز گذشته، میانگین قیمت معاملات آتی در دو سررسید آخر، یعنی دی و اردیبهشت، به ترتیب 3/0 و 4/0 درصد کاهش یافت. تا زمان مذکور نرخ دلار حدود 6/0 درصد کاهش و بهای اونس طلا 3/0 درصد افزایش و قیمت معاملات نقدی سکه طلا نیز حدود 2/0 درصد کاهش داشت.

تا این ساعت، میزان نوسان قیمت در دو سررسید دورتر به 6 هزار و 8500 تومان رسید و حدود 3 هزار قرارداد در بازار آتی معامله شد.

با وجود باز بودن بازارهای جهانی و نوسان اونس، حجم معاملات و میزان نوسان قیمت از روزهای شنبه و یکشنبه کمتر بود و یکی از دلایل آن می‌تواند همسو نبودن مسیر حرکت دلار و اونس طلا باشد. نرخ برابری دلار که از آغاز هفته جاری افزایش یافته و روز یکشنبه به بالاترین میزان از خرداد ماه سال جاری رسید، روز گذشته حدود 6/0 درصد کاهش داشت.

قیمت معاملات آتی سکه طلا نیز در دورترین سررسید به زیر یک میلیون تومان کاهش یافت. به گزارش سایت بلومبرگ روز دوشنبه به دلیل اعتراضات در کشور چین، سهام بازارهای اروپا و آسیا کاهش یافتند و تقاضا برای خرید طلا به‌عنوان دارایی جایگزین افزایش داشت.

قیمت معاملات آتی اونس در بورس کالای نیویورک با 4/0 درصد افزایش همراه بود. اغلب تنش‌های ژئوپولیتیک باعث افزایش تقاضا برای طلا به‌عنوان دارایی امن جهت سرمایه‌گذاری می‌شود.

از طرفی باید توجه داشت اکنون، چین، یکی از اقتصادهای بزرگ جهان در خطر کاهش رشد تولید است و کاهش رشد اقتصادی این کشور می‌تواند بر بازارهای سراسر جهان، کم یا زیاد، تاثیرگذار باشد. کاهش رشد اقتصادی چین می‌تواند تقاضا برای خرید طلا به خصوص جهت مصارف صنعتی را کاهش دهد.

چین سال گذشته با پشت سرگذاشتن کشور هند، بزرگ‌ترین‌ واردکننده طلا در جهان بود. با پایان ماه میلادی در هفته جاری، قیمت جهانی طلا رویدادهای مهمی در پیش‌رو دارد. در این هفته شاخص‌های مهمی از اقتصاد آمریکا اعلام خواهد شد که می‌تواند بازار را با نوسان زیادی مواجه کند.

یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها نرخ بیکاری در ماه سپتامبر است که در روز جمعه این هفته اعلام می‌شود. وضعیت اقتصاد آمریکا رو به بهبود است و شاخص GDP نهایی این کشور که جمعه گذشته اعلام شد، نشان می‌دهد اقتصاد آمریکا در فصل گذشته با بیشترین سرعت از سال 2011 رشد یافته است.

شاخص دلار به بالاترین میزان در چهار سال اخیر رسیده و تقویت دلار آمریکا می‌تواند باعث سقوط بیشتر قیمت طلا شود. روز چهارشنبه این هفته برای معامله‌گران آتی اهمیت بیشتری دارد؛ چراکه طی جلسه معاملات آتی، تخمین از استخدام‌های جدید آمریکا (غیر از بخش کشاورزی) در ماه سپتامبر اعلام می‌شود.

معمولا با اعلام این شاخص بازار طلا دچار نوسانات زیادی شده و فرصت خوبی برای نوسانگیری فراهم می‌آید.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۵۹
کد مطلب: 14442
 
مرجع : دنیای اقتصاد