گروه بورس سهام و فلزات
 
افت تقاضا در تالار صادراتی، رکود بازار را عمیق‌تر کرد
ریزش بیش از ۴۰۰ تومانی فلز سرخ در بورس کالا
گروه بورس سهام و فلزات - دیروز رکود بازار فلزات پایه عمیق‌تر شد، به‌طوری که حتی ریزش 400 تومانی مس هم نتوانست بازار این محصول را گرم کند.
 
به گزارش ماین نیوز، به گفته یکی از معامله‌گران تالار صنعتی این ریزش قیمت به دلیل افت میانگین هفتگی فلز سرخ در بورس لندن بوده است. این کارشناس معتقد است عدم خرید معامله‌گران و کاهش تقاضا نسبت به هفته‌های گذشته، به دلیل انتظار خریداران برای افت بیشتر قیمت‌ها بوده، چرا‌که نرخ ارز و قیمت مس در بورس جهانی لندن روند نزولی در پیش گرفته است. همچنین این فعال آگاه پیش‌بینی کرد به دلیل روند کاهشی قیمت‌ها و عرضه بدون رقابت این هفته در بورس کالا، این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها با کاهش بیشتر و بدون رقابت در هفته آینده وارد رینگ شوند.

به اين ترتيب روز گذشته، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس كالای ايران شاهد عرضه انواع مس بود، به‌طوری كه شركت صنايع ملی مس ايران، با عرضه 4 هزار تن مس کاتد راهی تالار معاملات شد. این شرکت همچنین 3500 تن مس مفتول را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت ملی صنایع مس ایران در این روز می‌توان به 33 هزار تن انواع مس کم عیار، 100 تن سولفور مولیبدن و 12 تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت صنایع تولیدی دنیای مس کاشان عرضه 270 تن مس مفتول را تجربه کرد.

براين اساس، مس كاتد شركت ملی مس با قيمت 20 هزار و 986 تومان در هر كيلو به فروش رسيد كه نسبت به هفته گذشته كاهش 435 تومانی را تجربه كرده است. كل عرضه برای اين محصول 4 هزار تن بوده در حالی ‌که با تقاضای 940 تنی رو‌به‌رو بوده است.

همچنين مفتول مس شركت ملی مس نيز با قيمت 12 هزار و 667 تومان عرضه شد كه نسبت به آخرين عرضه، افت 436 تومانی را در هر كيلو به ثبت رساند. كل عرضه برای اين محصول 3 هزار و 500 تن بوده است، در حالی كه تقاضاكنندگان خواستار 880 تن از اين محصول بوده‌اند.

مفتول مس شركت دنيای مس كاشان نيز در اين روز با قيمت پايه 21 هزار و 722 تومان عرضه شد كه نسبت به آخرين عرضه در هفته گذشته با كاهش 436 تومانی مواجه شد. كل عرضه برای اين محصول 270 تن بود و با ميزان تقاضا برابری می‌كرد.

از سوی دیگر مس در بازار آزاد هم اكنون با قيمت 24 هزار تومان در هر كيلو معامله می‌شود كه نسبت به روز شنبه كاهش 400 تومانی در هر كيلو را تجربه كرد. به گفته فعالان آگاه پیش‌بینی می‌شود که روند کاهشی قیمت‌ها تا انتهای هفته جاری ادامه داشته باشد.

همچنین پارامترهای موجود نشان ‌می‌دهد افت قیمت این محصولات در بازارهای جهانی نیز ادامه خواهد داشت، البته این در شرایطی است که پیش‌بینی رشد اندک نماگرهای اقتصادی جهان در سال میلادی جاری و داده‌های آماری برخی قدرت‌های صنعتی از کاهش تولید و به تبع آن نبود افق روشن از چشم‌انداز اقتصاد جهان حداقل برای دوره سه ماهه پایانی سال میلادی حکایت دارد. آگاهان اقتصادی افت قیمت‌ها در بازارهای کالایی جهان را ناشی از کاهش مصرف و نبود قدرت خرید عنوان کرده‌اند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۰۷
کد مطلب: 14411
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد