گروه معادن
 
براساس دستورالعمل جدید جهانگیری؛
مقابله با زمین خواری به بخش معدن رسید
گروه معادن - معاون اول رئیس جمهوری در دستورالعملی به وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، خواستار مقابله و برخورد جدی این وزارتخانه ها با پدیده زمین خواری شد.
به گزارش ماین نیوز، متن دستورالعمل ابلاغی از سوی اسحاق جهانگیری به شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای مهندس حجتی وزیر محترم جهادکشاورزی
جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی
جناب آقای مهندس نعمت زاده وزیر محترم صنعت معدن و تجارت

با سلام

لازم است نسبت به موارد ذیل به منظور مقابله و برخورد با پدیده زمین خواری اقدام جدی صورت پذیرد.

1- با توجه به اهمیت صیانت از منابع طبیعی (اراضی ملی و طبیعی)، ضمن در نظر گرفتن ضرورت تحقق برنامه‌های دستگاه‌های مختلف به منظور انجام طرحهای مهم که در قالب قراردادها و رعایت چارچوب موازین قانونی زمین به منظور انجام طرحهای مهمی واگذار نموده‌اند، ضروری است هر دستگاه گروهی را مامور نموده تا کلیه قراردادهای اراضی ملی و دولتی واگذار شده، مورد رسیدگی قرار گیرد و پرونده اراضی طرحهایی که شروع نشده و یا نیمه تمام رها شده است را بررسی و تعیین تکلیف نمایند و گزارش خود را حداکثر ظرف مدت 3 ماه از این تاریخ همراه با راهکارهای قانونی پیشنهادی برای بازپس گیری موارد مذکور ارائه دهند.

2- طبق گزارشهای واصله تغییر کاربری اراضی کشاورزی به قصد ویلاسازی در مناطق مختلف خصوصا شمال کشور به طور گسترده و غیرقانونی در حال انجام است. ضروری است با هماهنگی استانداران محترم نسبت به جلوگیری از اینگونه تغییرات، اقدام و راهکار مناسب و قانونی برای تامین نیاز مردم اتخاذ شود.

3- اراضی زیادی به منظور انجام عملیات اکتشاف مواد معدنی به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار گردیده است که براساس قوانین مربوطه دارای تاریخ انقضا است و پس از آن برابر قانون معادن و آیین نامه مربوطه بایستی به مزایده گذارده شود و چنانچه متقاضی وجود نداشته باشد از نقشه معدنی استان حذف و آزاد اعلام گردد. لطفا ترتیبی دهید که امکان استفاده و بهره‌برداری از آنها برای عموم فراهم شود.

اسحاق جهانگیری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۲۳:۴۷
کد مطلب: 13581