گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
عضو هیات مدیره خانه معدن خبر داد:
گرانی تعرفه محدوده‌های اکتشافی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - عضو هیات مدیره خانه معدن ایران از افزایش چند 10 برابری قیمت مبالغ تبصره‌های 2 و 3 ماده 6 قانون معادن به ازای هر کیلومتر مربع مربوط به اکتشافات محدوده‌های معدنی در سال جاری خبر داد.
 
به گزارش ماين نيوز، محمدجعفر صادقی‌پناه اظهار کرد: با توجه به لزوم جذب سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف مواد معدنی، این اقدام دولت بر عکس سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را از حوزه معدن دور می‌کند و باعث می‌شود محدوده‌های اکتشافی گلچین شوند و قسمت‌هایی که می‌توانست فعالیت کرد، رها شود.

او با انتقاد از این افزایش قیمت تعرفه اکتشافات معدنی برای افرادی که در مهلت‌های قانونی عملیات اکتشافی را انجام می‌دهند، اظهار کرد: در حالی که دولت باید در راستای توسعه اکتشافات معدنی زمینه‌ و امکاناتی برای ورود بخش خصوصی فراهم کند، متاسفانه تعرفه‌های حوزه اکتشافات را به‌شدت افزایش داده و فشار آن به معدنکاران حرفه‌ای وارد شده است، در صورتی که گرانی بیش از حد و حتی بیشتر از این، باید فقط شامل افرادی شود که قصد کار ندارند و محدوده‌ها را بلوکه می‌کنند.

او افزود: در صورتی که باید به جای افزایش تعرفه در این بخش، تسهیلاتی با بهره کم ارائه شود تا این اعتبارات صرف هزینه‌های اکتشافی شود و هزینه‌های اکتشافی هم مانند تحقیق و پژوهش به جای مالیات از اکتشاف‌‌کننده پذیرفته شود.

رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران با بیان اینکه تعیین تعرفه‌های این چنینی باعث تحت فشار قرار دادن بخش خصوصی و کم کاری در حوزه اکتشاف می‌شود، اضافه کرد: اگر واقعاً دنبال رونق بخش معدن و صنایع معدنی هستیم، باید در مورد تصمیماتی که می‌گیریم بیشتر تعمق کنیم و نظرات تشکل‌ها و بخش خصوصی را هم دخالت دهیم.

تهیه نقشه‌های پایه اکتشافی بودجه می‌خواهد

عضو هیات‌مدیره خانه معدن ایران در خصوص وضعیت اکتشافات معدنی کشور اظهار کرد: همان طور که در قانون برنامه پنجم در ماده 157 اشاره شده است، قرار شده بود در راستای توسعه فعاليت‌هاي معدني و ارتقا نقش معدن در اقتصاد ملي، نقشه‌هاي پايه زمين‌شناسي، ژئوفیزیکی، ژئوشیمیایی، شناسايي، و اكتشاف عمومي تمامی پتانسیل‌های معدني كشور تهيه و پس از بلوك‌بندي محدوده‌ها، ادامه عمليات به بخش غيردولتي واگذار شود.

رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران اظهار کرد: نقشه‌های در مقیاس یک 250 هزار و یک 100 هزارم تهیه شده ولی تهیه نقشه‌های یک 25 هزارم هنوز کار نشده درحالی که هدف برنامه‌های توسعه‌ای کشور تهیه این نوع نقشه‌ها و همچنین انجام ژئوفیزیک هوایی و ژئوشیمی بوده است.

او افزود: در این قانون به این موضوع هم پرداخته شده است که به منظور ساماندهي امر اكتشاف در كشور، پايگاه جامع بانک اطلاعات علوم زمين، با استفاده از اطلاعات تمامی دستگاه‌هاي ذي‌ربط تقویت و راه‌اندازي شود.

صادقی‌پناه گفت: بر اساس این بند قانون برنامه پنجم، باید تهیه نقشه‌های مبنا و اکتشافات عمومی در سراسر کشور انجام شود که این خود یک وظیفه حاکمیتی است اما متاسفانه برای تهیه این نقشه‌های اکتشاف معادن تاکنون اعتبار و بودجه‌ای مکفی اختصاص نیافته است، در صورتی که برای انجام این طرح‌های اکتشافی اعتباری خارج از بودجه سنواتی هم باید اختصاص داد تا بتوان این نقشه‌ها را تهیه کرد.

صادقی‌پناه افزود: حوزه اکتشافات معدنی نیازمند تداوم سرمایه‌گذاری‌هایی است که در چند سال باید در این بخش تزریق شود تا توسعه بهره‌برداری از معادن سراسر کشور و افزایش تولید مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی در سطح گسترده‌ای انجام شود.

عضو هیات ‌مدیره خانه معدن بیان کرد: در همه دنیا در نقطه آغازین طرح‌های معدنی دولت نقش به‌سزایی دارد و بعد برای تکمیل این طرح‌ها از نظر اکتشافات تفصیلی و بهره‌برداری، پتانسیل‌های معدنی از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

او در پاسخ به اینکه وضعیت اکتشافات معدنی در یک سال گذشته نسبت به سال‌های قبل از آن چه تغییراتی کرده است، گفت: وضعیت اکتشافات معدنی کشور مانند سال‌های گذشته است و به دلیل بودجه ناکافی تغییرات زیادی پیدا نکرده و تنها اتفاقی که افتاده است اینکه تصمیم گرفته‌اند بخشی از بودجه سال 93 کشور را از طریق افزایش جهشی حقوق دولتی و تعرفه های اکتشافی تامین کنند.

صادقی‌پناه بیان کرد: این اقدام دولت از نگاه فعالان معدنی اقدامی درست نبود، چرا که کشورهای دیگر بر روی مساله حقوق دولتی سال‌ها کار کردند و نتایج نشان داده هر کشوری که در بخش معدن حقوق دولتی معادن را افزایش داده است، در کوتاه‌مدت افزایش درآمد داشته اما در سال‌های بعد و در دراز مدت کشور و دولت و تولید متضرر شده است.

عضو هیات مدیره خانه معدن افزود: در این زمینه بهتر است از بخش معدن حمایت‌های لازم صورت بگیرد تا ارزش افزوده بیشتری برای صنایع معدنی ایجاد کرد.

بی‌اعتمادی نظام بانکی به معدنکاری

صادقی‌پناه در پاسخ به این سئوال که چرا پروانه‌های معادن از طرف بانک‌ها به عنوان وثیقه قبول نمی‌شود، با بیان اینکه یکی از معضلات فعالان معدنی این است که نظام بانکی با بخش معدن آشنا نیست، اظهار کرد: متاسفانه بخش‌های زیادی از اقشار و مردم و حتی تصمیم‌گیران با بخش معدن و پتانسیل‌ها و توان آن آشنا نیستند و این امر نقش فعال رسانه‌ها را خواستار است.

او افزود: با وجوداین، نگاه نظام بانکی به معدن و فعالیت های معدنی جلب شده است که امیدوار هستیم با این نوع بنگاه‌داری که در اصل غلط است، ولی حداقل این نفع را در بر داشته باشد که به ارزش معدن و معدنکاری پی ببرند. همچنین ما انتظار داریم که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی نقش به‌سزایی در رفع این دغدغه بسیار بیشتر از پیش برعهده بگیرد.


رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران یکی از عوامل توسعه اقتصادی کشور را مواد معدنی دانست و گفت: من مطمئن هستم پتانسیل‌های بخش معدن قابلیت این را دارد که این بخش جایگزین بخش نفت شود.

صادقی‌پناه افزود: پتانسیل‌های معدنی را می‌توان در یک دوره پنج ساله شناسایی کرد و بخش خصوصی را به سمت توسعه طرح‌های اکتشافی و استخراج معادن هدایت کرد. تمامی فعالان معدنی عقیده دارند که بخش معدن می‌تواند اقتصاد کشور را به طور قابل توجه رشد دهد.

تعریف الگویی نفتی برای بخش معدن

او با بیان اینکه 14.5 درصد از درآمدهای نفتی برای سرمایه‌گذاری و توسعه زیرساخت‌های همان بخش اختصاص می‌یابد، گفت: باید الگویی شبیه به این هم برای بخش معادن تعریف و اجرا کرد و مثلا چند در صد از درآمد نفت را برای مدتی به سرمایه‌گذاری در بخش معدن اختصاص داد و پس از پنج تا 10 سال که معادن به درآمدزایی و بهره‌وری رسیدند بودجه مورد نیاز خود را برای سرمایه‌گذاری از درآمدهای حاصله تامین می‌کنند.

صادقی‌پناه افزود: خرد جمعی و تدوین یک استراتژی منظم برای بخش معدن این اطمینان را می‌دهد که معدن جای نفت را می‌گیرد و به جای اینکه نفت به صورت خام فروخته شود می‌تواند برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنایع معدنی مورد استفاده قرار بگیرد.

این فعال معدنی در خصوص میزان اعتبار مورد نیاز معادن گفت: طبق ماده ۱۵۷ قانون برنامه پنجم توسعه هرسال باید بودجه‌ای برای فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری در معادن در اختیار سازمان زمین‌شناسی قرار بگیرد که متاسفانه تاکنون اقدامی نشده است. پیش‌بینی‌ بنده و براورد‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که سالانه بودجه‌ای دو تا سه هزار میلیارد تومانی در بخش‌های اولیه اکتشاف و نقشه‌های مبنا لازم است و اعتقادم این است که بعد از 15 تا 20 سال مواد معدنی می‌تواند در کنار نفت یا به‌جای آن ارزآوری مطلوبی داشته باشد.

به گفته صادقی‌پناه، اگر توام با ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی، پتانسیل‌های کشور شناسایی شوند می‌توان بنا را بر آمایش سرتاسر کشور بگذاریم و برنامه‌های توسعه‌‌ای اقصی نقاط کشور را با اکتشافات وبهره برداری معادن واحداث کارخانجات صنایع معدنی، جامعه عمل بپوشانیم.

عضو هیات مدیره خانه معدن افزود: با توسعه اکتشافات معدنی میزان اشتغال کشور هم افزایش می‌یابد.

صادقی‌پناه اظهار کرد: اگر کسی بخواهد کارخانه ای احداث کند یا سرمایه‌گذاری دیگری انجام دهد، قطعا در نزدیک شهر یا جاده و امکانات مود نیاز این کار را می‌سازد. اما وقتی معدنی اکتشاف می‌شود، در اکثر مواقع در دور افتاده‌ترین نقاط اتفاق می‌افتد و بهره برداری از آن معدن منطقه را دگرگون می‌کند و عمران و آبادانی را به منطقه و اطراف آن می‌برد و این همان متوازن کردن توسعه در سراسر کشور است که همه دنبال آن هستند. به طور مثال می‌توانم معدن مس سرچشمه، چادرملو ، گل‌گهر و یا بسیاری معدن دیگر را نام ببرم که آبادانی و اشتغال را برای منطقه به ارمغان آورده‌اند.

عضو هیات مدیره خانه معدن ایران افزود: ما فعالان معدنی به رعایت مسائل محیط زیستی و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی اعتقاد داریم اما توسعه معدنکاری را هم لازم می‌دانیم. ما هم مثل همه دنیا می‌توانیم هم معدنکاری را در سطح وسیع و محوری برای رشد اقتصاد کشور انجام دهیم و هم محیط زیست را حفظ کنیم و حتی آن را گسترش دهیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۴۱
کد مطلب: 13094
 
۱ نظر
مرجع : اقتصاد نيوز
 


کارگر
وقتی معدندار را بی عقل تجسم میکنید .مثل اینه بگی برا اینکه مسکن از رکود بیاد بیرون هر متر دو میلیون میگیریم مسخره نیست .تکلیف بدبختهای که توی پروانه اکتشاف بودن و میلیونها خرج کردن چیه ؟در دولت قبل معادن پولساز بودند اما وقتی اقای روحانی میگوید معادن در وضع مناسبی هست میخوام سرمو به دیوار بکوبم مرد حسابی 23سال است معدنکارم اخر سال 91 چهار محدوده ثبت کردم اینقدر جابجایی شد تا اقای وزیر قانون جدید وضع کرد تا معدنکار با خاک کوچه یکی بشه 120 میلیون خرج کردم چهارتا خانواده همه داراییشونو دادن حالا میگن باید برا هر کیلومتر 2دو میلیون بدی یعنی در حدود 320 میلیون تومن حالا موندم محدوده باطل میشه چون توانشو ندارم.پولی که دادم بباد رفت و عمری که صرف کردم.ایا یک معدن تا به بهره برداری نرسیده باید اینجوری نقره داغش کرد خوب بگید سیاست دولت نابودی معدنکاره.خواهشا دیگه نگید معادن در بهترین وضعه.جواب زندگی مارو کی میده. دربدریها تو بیابونا رفتن هزار کیلومتر برا یه امضا و هزار دربدری دیگه اقای نعمت زاده عجب فکری کردی برا نابودی معدندار.کدوم کشور برا تولید در مرحله اکتشاف اینکارو میکنه؟این قانونارو کی پیش پاهات میذاره؟الان جواب امثال من که همه زتدگیشونو بباد دادی چیه؟ (819)
۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۰۲:۱۷:۱۵