گروه صنایع معدنی فولاد
 
مديرعامل شركت فولاد هرمزگان:
توسعه شبكه برق ارتباط مستقيمي با رشد اقتصادي دارد
گروه صنایع معدنی >فولاد - مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان گفت: توسعه شبکه برق کشور ارتباط مستقيمي با رشد اقتصادي دارد، چرا که اگر کارخانه به دليل کمبود برق کوره اش استارت نخورد، کارخانه فولاد با ضرر مواجه مي شود که در اين صورت، صنايع پايين دستي ديگر نيز به مشکل برخواهند خورد.
به گزارش ماین نیوز، بر همين اساس حمايت هاي مسوولان نقش مهمي در افزايش ظرفيت توليد، افزايش بهره وري و کاهش هزينه هاي توليد خواهد داشت.

وي از کمبود فضاي مورد نياز براي ايجاد طرح هاي توسعه اي خبر داد و اظهار کرد: تامين مواد اوليه و فراهم کردن زيرساخت ها از مهم ترين مشکلات پيش رو در منطقه هستند که در صورت عدم رسيدگي به اين مشکلات به خصوص عدم تامين مواد اوليه مورد نياز، کارخانه هاي فولادي احداث شده، دچار مشکل اساسي خواهند شد.

مرتضي آقاجاني در ادامه گفت: با توجه به اينکه از نظر تکنولوژي کشور ما به دانش فني فولاد دست پيدا کرده است و در حال حاضر صنعت ما به بخش عظيمي از تجهيزات مورد نياز دسترسي دارد، اما باز هم از نظر دانش طراحي و مهندسي توليد فولاد، نسبت به ساير غول هاي فولادسازي دنيا عقب هستيم.

وي با اشاره به سند چشم انداز 1404 کشور گفت: در سندچشم انداز توليد 55 ميليون تن فولاد برنامه ريزي شده که تنها 20 ميليون تن مصرف داخل خواهد شد و مابقي صادر خواهد شد.

او با تاکيد بر اينکه بحث اصلي در صنعت فولاد تامين زيرساخت هاي اساسي براي توليد است، افزود: کمبود مواد اوليه و آب مشکلات زيادي را به ويژه براي قسمت هاي مرکزي فولاد کشور به وجود آورده از طرفي کمبود برق نيز در فصل تابستان معضلات زيادي را در اين فصل براي توليدکنندگان به همراه داشته است.

آقاجاني افزود: براي تامين برق و توسعه طرح هاي فولادي در استان بايد نيروگاه ايجاد شود که اگر هرچه سريع تر اين نيروگاه ايجاد نشود براي تامين برق، کارخانه هاي فولادي فعلي نيز با مشکل روبه رو خواهند شد.

در حال حاضر با ظرفيت فعلي محدوديت برق وجود دارد که اميد است با تدابير مسوولان اين مشکلات مرتفع شود. وي در خصوص وضعيت فعلي بازار فولاد گفت: در حال حاضر رکود شديدي بازار اين محصولات را فراگرفته، اما راه اندازي پروژه هاي عمراني مي تواند کمک بزرگي براي اين بازار باشد.

مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان در پايان خاطرنشان کرد: مهم ترين کمکي که در حال حاضر و با توجه به شرايط موجود فولادسازها براي پيشرفت اين صنعت مي توانند انجام دهند اين است که ابتدا نيازها را بررسي کرده و خلاهاي موجود را با در نظر گرفتن توان خود رفع کنند، در مرحله بعدي انرژي و وقت خود را صرف توليد محصولاتي کنند که نيازشان در بازار بيشتر از ساير محصولات احساس مي شود، همچنين برخي از نيازهاي داخلي براي تامين مواد اوليه را از طريق واردات رفع کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 12301