گروه معادن مس
 
افزایش بیش از ۱۰۰ تومانی مس در بورس کالا
گروه معادن >مس - روز گذشته در حالی قیمت مس در بورس کالای ایران با افزایش ۱۳۳ تومانی در هر کیلو همراه شده بود که کارشناسان تصور می‌کردند به دلیل جو روانی مثبت در بازار و نوسان‌های رو به پایین و اندک نرخ ارز، عرضه‌های هفته جاری مس در بورس کالا هم با افت قیمت مواجه شود.
به گزارش ماين نيوز، به گفته کارشناسان حوزه فلزات پایه این افزایش قیمت به دلیل افزایش مثبت میانگین نرخ مس در بورس جهانی لندن بوده، اما این در حالی است که فلز سرخ طی هفته گذشته در بازارهای جهانی نوسان زیادی را تجربه کرده است. از طرفی در بازارهای داخلی نیز همچنان رکود در معاملات ادامه دارد و در معاملات روز گذشته بورس کالا نیز تقاضا همچنان کمتر از میزان عرضه بوده است.

همچنین این فعالان آگاه معتقدند، اگر معامله‌گران به دنبال جبران زیان‌های مالی خود هستند بهتر است دست روی دست نگذارند و با افزایش تقاضاهای خود، به بازار این محصولات رونق بخشند؛ چرا‌که اکنون بهترین زمان برای خرید است و ممکن است با افزایش میزان صادرات قیمت های داخلی با رشد رو‌به‌رو شود.

به این ترتیب روز گذشته ۱۰ آذرماه، بیش از ۴۲هزار تن انواع محصولات شرکت صنایع ملی مس ایران در تالار محصولات صنعتی و معدني بورس کالای ایران عرضه شد، به طوری که شرکت صنایع ملی مس ایران با ۴ هزار تن مس مفتول در تالار محصولات صنعتی و معدنی حضور یافت. این شرکت همچنین، ۵ هزار تن مس کاتد را در این روز عرضه کرد. از دیگر محصولات عرضه شده شرکت صنایع ملی مس ایران در این روز می‌توان به ۳۳ هزار تن انواع مس کم‌عیار و ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها اشاره کرد. علاوه بر این، شرکت دنیای مس کاشان، ۳۰۰ تن مس مفتول را روی تابلوی عرضه آورد.

بر این اساس، مس کاتد شرکت ملی مس با قیمت ۱۸ هزار و ۹۷۱ تومان در هر کیلو به فروش رسید که نسبت به هفته گذشته افزایش ۱۳۳ تومانی را تجربه کرده است. کل عرضه این محصول پنج هزار تن بوده در حالی که میزان تقاضا یک هزار و ۵۴۰ تن بوده است.

همچنین مفتول مس اين شرکت اين نیز با قیمت ۱۹ هزار و ۵۵۶ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه، رشد ۱۳۳ تومانی را در هر کیلو به ثبت رساند. کل عرضه برای این محصول چهار هزار تن بود، در حالی که تقاضاکنندگان خواستار ۵۶۰ تن از این محصول بودند.
مفتول مس شركت دنیای مس کاشان نيز در اين روز با قیمت پایه ۱۹ هزار و ۶۰۶ تومان عرضه شد که نسبت به آخرین عرضه در هفته گذشته با افزایش ۱۳۳ تومانی در هر کیلو مواجه شد. کل عرضه برای این محصول ۳۰۰ تن ولي میزان تقاضا ۶۰ تن بیشتر بود.

از طرفی مس در بازار آزاد نیز هم‌اکنون با قیمت ۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان در هر کیلو معامله می‌شود که نسبت به روز شنبه رشد ۲۰۰ تومانی در هر کیلو داشته است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۴۰
کد مطلب: 1037